fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej

2020 rok to Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej. Przy tej okazji Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię pod hasłem: „Stawiam na przyszłość”, która promuje te zawody.

Pielęgniarki i położne cieszą się dużym zaufaniem społecznym. To zawody bardzo potrzebne w służbie zdrowia – podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

– Pielęgniarka, położna – to zawody z przyszłością. Pozwalają realizować się w wielu różnych obszarach, dających wiele satysfakcji osobom wykonującym te piękne zawody. Pielęgniarki mogą uzyskiwać specjalizację, obecnie w 17 dziedzinach – wskazała Józefa Szczurek-Żelazko.

Na przestrzeni lat zmieniają się kompetencje pielęgniarek i położnych, inny jest także system kształcenia.

– Kilkadziesiąt lat temu pielęgniarka wykonywała czynności na zlecenie lekarza, często pod kontrolą lekarza czy też pod jego kierownictwem. Obecnie pielęgniarka i położna reprezentują samodzielne zawody. Mogą wykonywać wiele czynności, wiele procesów samodzielnie i za nie odpowiadają – podkreślała wiceminister zdrowia.

Od 2001 roku pielęgniarki i położne kształcone są na poziomie wyższym. Pozwala to na zdobycie nowych kompetencji i uprawnień. Teraz pielęgniarka może prowadzić np. porady pielęgniarskie i wykonywać badania fizykalne. Może także kierować pacjenta na badania diagnostyczne – zaznaczyła wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. Od października naukę w tym zawodzie mogą rozpocząć kolejni absolwenci szkół średnich. Wcześniej praca uczelni wyższych, z powodu pandemii koronawirusa, była zawieszona bądź odbywała się zdalnie.

– To rozporządzenie przestaje obowiązywać i od 1 października rzeczywiście już tych ograniczeń nie ma – oznajmił Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Będą obowiązywały jednak odpowiednie przepisy bezpieczeństwa.

– Przygotowaliśmy cały pakiet bardzo precyzyjnych wskazań, które traktują o tym aspekcie bezpieczeństwa i myślę, że to jest materiał bardzo pomocny. Jednocześnie podkreślamy, że liczymy, że to rozpoczęcie będzie też właśnie z taką ogromną troską o jakość kształcenia – dodał minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Przy dbaniu o bezpieczeństwo nie można zapomnieć o odpowiednim poziomie nauczania – podkreślał Wojciech Murdzek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl