Zmiany w pakiecie onkologicznym

W pierwszych dniach listopada wchodzą kolejne zmiany w pakiecie onkologicznym. Mają one umożliwić m.in. leczenie większej liczby chorych poza kolejką.

Z rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia wynika, że lekarze będą mogli wystawiać tzw. zieloną kartę także pacjentom z łagodnymi nowotworami centralnego układu nerwowego, chłonnego oraz krwiotwórczego.

Co więcej, nie będą musieli wypisywać karty podczas wizyty pacjenta. Na wypełnienie dokumentów dostaną trzy dni od pojawiania się chorego w gabinecie.

Ponadto pacjenci, u których nie da się od razu zdiagnozować raka, również będą mogli skorzystać z wprowadzanych zmian.

Poseł Czesław Hoc z sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że korekty są potrzebne dla usprawnienia pakietu, który od początku miał wiele wad.

– To, co powinno być od początku, dopiero teraz jest włączane. Szkoda, że tak późno i szkoda, że (…) włącza się to na zasadzie wręcz żądań pacjentów, organizacji pacjenckich i profesorów. To jest jakby podstawowy wymóg, który poprzednio był zaniechany i zaniedbany. To poniekąd przyznanie się do tego, że ten pakiet od początku był eksperymentem medycznym, nie był dopracowany i uporządkowany – zaznaczył poseł Czesław Hoc.

Zmiany, które wchodzą od listopada, są wynikiem pracy zespołu specjalnie powołanego przez ministra zdrowia prof. Mariana Zembalę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl