ARR zbiera wnioski dot. przekazania owoców na cele charytatywne

Od dziś Agencja Rynku Rolnego będzie zbierała wnioski producentów owoców i warzyw dotyczące przekazania swoich produktów na cele charytatywne. Jeżeli ilość wniosków przekroczy limit, nastąpi ich ewentualna redukcja. Dotyczyłaby ona wniosków złożonych w ostatnich pięciu dniach.

Kilka dni temu premier Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie pozwalające na uruchomienie takiego mechanizmu.

Jerzy Chróścikowski, szef Solidarności Rolników Indywidualnych, zwraca uwagę, że w tym roku wniosków może być mniej niż w roku ubiegłym.

Zastanawiam się, czy rzeczywiście w tej chwili będzie tak duża ilość wniosków, jak w zeszłym roku, gdyż na dzień dzisiejszy ceny, które są w szczycie są znacznie wyższe od cen, które się proponuje. W związku z tym raczej nie obawiam się, że będzie tak jak w zeszłym roku z tym problem. Raczej może być problem z tym, czy rolnicy przy tych cenach, które są, będą chcieli odstawiać produkty. Rzeczywistość pokaże, jak dalej będzie się kształtował rynek. Jeśli rynek będzie się kształtował normalnie, to ta interwencja jest tylko interwencją, która ma pomóc ustabilizować rynek – podkreśla Jerzy Chróścikowski.

W sierpniu KE przedłużyła wsparcie dla producentów owoców i warzyw, dotkniętych rosyjskim embargiem. Polscy sadownicy mogą wycofać z rynku za odszkodowaniem ponad 296 tys. ton jabłek i gruszek.

Program wsparcia ma obowiązywać do końca czerwca 2016 r.

Polscy rolnicy mogą uzyskać rekompensaty za wycofanie z rynku 1 tys. 750 ton śliwek i winogron, 31 tys. 500 ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów oraz 1 tys. 900 ton brzoskwiń.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl