Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zajmie się m.in. gospodarowaniem państwową ziemią

Sejm przyjął ustawy powołujące Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Instytucja ma powstać z połącznia części Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych.

W głosowaniach do obu ustaw przyjęto 5 poprawek. Przed głosowaniem poseł Marek Sawicki z PSL ocenił, że nowe przepisy spowodują, iż wszyscy pracownicy likwidowanych instytucji stracą pracę. Według niego zagrożone są szczególnie osoby w okresie przedemerytalnym i kobiety w ciąży.

Do słów polityka odniósł się Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa.

– Artykuł 51., o którym pan mówił, będzie wykonywał pełnomocnik. Każdy przypadek, o którym pan tutaj dzisiaj wspomniał, będzie rozpatrywany indywidualnie, więc niech pan nie straszy tych pracowników, a szczególnie panie, o których pan mówił, które będą w ciąży. Powtarzam jeszcze raz: każdy przypadek z rzetelnością i uczciwością będzie rozpatrywany. Za to będzie odpowiadał pełnomocnik, który będzie podlegał bezpośrednio pod ministra rolnictwa – powiedział Zbigniew Babalski.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma realizować zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich oraz gospodarowaniem państwową ziemią. Jedyną agencją płatniczą ma być z kolei ARiMR.

Zdaniem rządu obecna struktura instytucji rolnych nie zapewnia realizacji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich.

Połączenie zadań dwóch agencji zmniejszy koszty funkcjonowania, poprawi dostępność do usług i informacji, a także zmniejszy obciążenia administracyjne. Ustawy powołujące KOWR trafią teraz pod obrady Senatu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl