fot. TVP Info

M. Morawiecki: Polski system wsparcia eksportu jest elastyczny

Polski system wsparcia eksportu jest elastyczny, o czym może świadczyć irański kontrakt firmy Medcom – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wiceminister odwiedził wczoraj warszawskiego producenta urządzeń energoelektronicznych wykorzystywanych m.in. w transporcie publicznym. Podczas wizyty w Medcomie zaznaczył, że jest to jedna z nielicznych firm polskich, które eksportują elektronikę do Chin. Mówił też o kontrakcie irańskim firmy, do czego przyczynił się Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Serce rośnie, kiedy można zobaczyć, że nasze produkty trafiają od Chin przez Brazylię do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii – wysoko zaawansowanych technicznie krajów świata. Jest to przykład bardzo dobrej współpracy, też w kontekście naszego polskiego funduszu rozwoju. Bo w kontekście eksportu do Iranu udało się pozyskać gwarancję z Banku Gospodarstwa Krajowego, podczas gdy wszystkie banki komercyjne z całego świata, łącznie z chińskimi odmawiały tej gwarancji. Pokazaliśmy tutaj daleko idącą elastyczność naszego systemu wsparcia eksportu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wicepremier podkreślił też, że dziś stoimy na progu wykorzystania funduszy unijnych i budżetowych  oraz osobnych preferencyjnych rozwiązań systemowych zarówno dla małych firm, jak i dla średnich i większych.

RIRM

drukuj