fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd przeznaczy ponad 12 mld zł na Fundusz Inwestycji Lokalnych

Łącznie ponad 12 mld zł w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeznaczonych zostanie m.in. na projekty infrastrukturalne, edukacyjne oraz cyfryzację. Koniec z Polską A, B i C – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji  prasowej. Co ważne, wsparcie będzie bezzwrotne.

Jak wskazał premier, to element walki ze skutkami koronawirusa. Szef rządu podkreślił, że z trudnościami gospodarczymi będziemy borykać się jeszcze na długo po oficjalnym zakończeniu epidemii.

Mateusz Morawiecki wskazał, że inwestycje lokalne pozwolą na podniesienie produktywności gospodarki, ochronę miejsc pracy i będą istotnym instrumentem wspierającym rozwój gospodarczy w przyszłym roku.

W ramach Funduszu już ponad 6 mld zł trafiło na konta samorządów. Premier podał przykłady.

To 10 mln zł na nowoczesny blok operacyjny w szpitalu w Opocznie, 7 mln zł na budowę przedszkola w Lesznie, 4 mln zł na przebudowę oczyszczalni ścieków w gminie Niemcza, 15 mln zł na kompleksową rozbudowę szpitali pomorskich. To także 24 mln zł na rozbiórkę i budowę dwóch wiaduktów drogowych w Koszalinie – wyliczał premier Mateusz Morawiecki.

Środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych zostaną także skierowane na wsparcie tzw. wsi popegeerowskich – przekazał szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński.

Dla biednych miejscowości, które przez lata były zapomniane, zostały wykluczone infrastrukturalnie, gdzie jeszcze jest duża krzywda społeczna, gdzie przez lata rządzący nie zauważali tego problemu, nie chcieli rozwiązywać tych problemów – zaznaczył minister Mariusz Kamiński.

Na ten konkretny cel trafi 250 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki otrzyma kilkaset gmin, w których kiedyś funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl