Forum Ekonomiczne z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

W Krynicy-Zdroju – z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego – trwa XXVIII Forum Ekonomiczne. O rozwoju społeczno-gospodarczym państwa trzeba rozmawiać także w kontekście zdrowia – to hasło ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju; hasło, które w Krynicy-Zdroju rozwinął premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił, służba zdrowia może stać się kołem zamachowym dla polskiej gospodarki.

 – Służba zdrowia jest rozsadnikiem innowacji – powiedział Mateusz Morawiecki.

Stąd decyzja o powstaniu Agencji Badań Medycznych.

 – Czyli ten etap, którego nam do tej pory brakowało – ocenił premier.

Brakowało, a potencjał jest – wskazywał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

 – Niestety, wyniki tych badań naukowych, znajdują stosunkowo małe zastosowanie później w gospodarce, a to, co my wypracujemy w nauce ucieka nam zagranicę, łącznie z naukowcami – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

I rzeczywiście, bo – jak tłumaczył premier Mateusz Morawiecki – po 1989 roku Polskę opuściło nawet 30 tys. lekarzy.

 – Żeby wykształcić lekarza różnych specjalizacji, państwo ponosi koszt – od 500 tys. zł do miliona – zauważył Mateusz Morawiecki.

Prosty rachunek, bo łączny koszt wykształcenia tych lekarzy to nawet ok. 25, 30 mld zł. To Polska finansowała służbę zdrowia bogatym państwom. Teraz sama myśli o tym, w jaki sposób wypracować swój model finansowania. Już teraz rosną nakłady na służbę zdrowia. Celem jest 6 proc. PKB, ale stopniowo.

 – Dzisiaj przeznaczamy 4,86 proc. w roku 2019 – mówił premier RP.

To i tak więcej od tego, co było wpisane w ustawę – przypomniała minister finansów Teresa Czerwińska.

 – W latach 2015-2019 to nakłady na służbę zdrowia ogółem, ze środków publicznych, to jest wzrost 30-procentowy, bo z 75 mld zł do blisko 100 mld – powiedziała Teresa Czerwińska.

Wyzwanie, jak wydać te pieniądze, stoi przed resortem zdrowia i ministrem Łukaszem Szumowskim.

 – Czy jeżeli mamy chorujących ludzi, dzieci z nowotworami, tu i teraz chorych, czy mamy wszystkie pieniądze przeznaczyć na terapię, czy na profilaktykę, gdzie wiemy, że otyłość u dzieci jest galopująca – podkreślił

Łukasz Szumowski.

Bo już dziś wydajemy dużo na same zasiłki chorobowe. To kolejne miliardy złotych.

 – Wydajemy najwięcej na zasiłki krótkoterminowe, to są te zasiłki do 10 dni, one stanowią 56 proc. – wskazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Gdzie największą grupą są osoby w wieku od 30 do 39 lat. To zmusza państwo do większych nakładów na profilaktykę, jednak nie kończy listy wyzwań, przed jakimi to państwo stoi. Kolejna sprawa to uszczelnianie systemu.

 – W przyszłym roku – przy wydatkach na służbę zdrowia blisko 100 mld zł, na państwową, publiczną służbę zdrowia – mówimy o stratach rzędu kilku, do kilkunastu miliardów złotych – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

A rozwiązaniem jest tutaj cyfryzacja, która rodzi opór w przypadku elektronicznych recept i zwolnień lekarskich – to słowa ministra cyfryzacji  Marka Zagórskiego.

 – Opór przed wdrożeniem tego pokazuje, że system musi być też gotowy na adoptowanie nowych technologii – mówił Marek Zagórski.

Nowych technologii, które dziś gwarantują rozwój – systemu i państwa.

 Jutro trzeci, ostatni dzień Forum Ekonomicznego. Przed nami jeszcze dziesiątki dyskusji, debat, wykładów i warsztatów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj