Rozpoczęło się spotkanie premiera Morawieckiego z szefem rządu Litwy

W Wilnie rozpoczęło się w piątek rano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem; wśród tematów jakie poruszą politycy ma być bezpieczeństwo regionu, w tym energetyczne, oraz sytuacja Polaków na Litwie.

Mateusz Morawiecki mówił w czwartek, że wiąże ogromne nadzieje z wizytą na Litwie.

„Mamy oczywiście zawiłe relacje z naszym partnerem litewskim, ale mamy relacje dobre i coraz lepsze” – zaznaczył. Jak mówił, polski rząd chce dbać o mniejszość polską, „o Polaków, którzy żyją na Litwie”.

„O tym na pewno będę rozmawiał na Litwie” – zapowiedział premier.

Dodał, że Polska i Litwa mają „różne interesy”.

„Energetyczne, handlowe, gospodarcze, finansowe i o nich będziemy rozmawiać” – wskazał szef rządu.

„Deklaracje i umowy, które będą tam omawiane, na pewno przybliżą, wzmocnią tę współpracę, więc ta wizyta będzie od tej strony również bardzo konstruktywna” – mówił premier Morawiecki.

Służba prasowa litewskiego rządu informowała, że premierzy Litwy i Polski omówią głównie realizację projektu synchronizacji sieci energetycznych trzech państw bałtyckich z innymi krajami UE, rozwój projektów infrastrukturalnych Via Baltica i Rail Baltica, a także połączenia gazowego z Polską – GIPL.

Jak dodano, Skvernelis i Morawiecki będą rozmawiali też o perspektywach wzmacniania dwustronnej współpracy gospodarczo-handlowej, poruszą tematy związane z sytuacją mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.

Z programu wizyty premiera Morawieckiego na Litwie wynika, że weźmie on m.in. udział w ceremonii podpisania memorandum o porozumieniu między polskim ministerstwem energii i jego litewskim odpowiednikiem. Ze strony polskiej memorandum podpisać ma szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Mateusz Morawiecki weźmie też udział w ceremonii podpisania memorandum o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda. Z polskiej strony podpisać ma je prezes Morskich Portów Szczecin-Świnoujście Dariusz Słaboszewski.

Przed południem szef polskiego rządu ma się jeszcze się spotkać z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, natomiast po południu dojdzie do spotkania Morawieckiego z premierami Litwy, Łotwy i Estonii.

Służba prasowa litewskiego rządu podała, że podczas spotkania premierów Litwy, Polski, Łotwy i Estonii zostanie poruszona kwestia potrzeby ściślejszego dialogu państw bałtyckich z Polską. Omówią oni kwestie wspólnego stanowiska w sprawie długoterminowej perspektywy finansowej w UE. Dojdzie też do wymiany opinii w sprawie sporu Polski z Komisją Europejską.

W piątek rano premier odwiedził Kaplicę Ostrobramską. Planowana jest także jego wizyta w Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie. W obecności wiceministra obrony Litwy Vytautasa Umbrasasa Mateusz Morawiecki złoży wieniec na Cmentarzu Antokolskim.

PAP/RIRM

drukuj