Litwa w strefie euro – debata w PE

W Parlamencie Europejskim odbędzie się dziś debata nad planem przyjęcia przez Litwę wspólnej waluty euro. Projekt rezolucji parlamentarnej, który musi zostać najpierw przyjęty przez Komisję ds. Gospodarczych i Monetarnych PE, wyraża aprobatę dla przyjęcia przez Litwę euro od 1 stycznia 2015 roku.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła politykę budżetową Litwy i przeprowadzone w tym kraju reformy gospodarcze. Również europejscy strażnicy waluty (Europejski Bank Centralny) są zdania, że Litwa dojrzała do euro; że ten kraj trzyma w ryzach inflację, deficyt budżetowy i zadłużenie skarbu państwa.

Komisja Europejska opublikowała na początku czerwca raport konwergencji, który ocenia gotowość ośmiu krajów UE do przyjęcia wspólnej waluty: Litwy, Polski, Węgier, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Rumunii i Szwecji.

Komisja oceniła, że Litwa wyróżnia się w tej grupie i obecnie spełnia wszystkie kryteria konwergencji. Plany Litwy dotyczące przyjęcia wspólnej waluty powinny zostać ostatecznie zaakceptowane 23 lipca podczas Rady ds. Ogólnych.

Litwa zostanie 19 członkiem strefy euro.

 

RIRM

drukuj