Fot. PAP

Małe sądy rejonowe zostaną przywrócone

Pierwszego stycznia przyszłego roku ma zostać przywrócona większość spośród zniesionych półtora roku temu małych sądów rejonowych – zapewnia resort sprawiedliwości.

W ministerstwie przygotowywane są odpowiednie rozporządzenia w tej sprawie. Dziś wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która umożliwia przywrócenie kilkudziesięciu z 79 małych sądów.

Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk powiedział, że z punktu widzenia obywateli, reorganizacja była nieodczuwalna i te zmiany też będą nieodczuwalne.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista, podkreśla, że zwiększy to szanse ludzi – w tym bałaganie prawnym – na dochodzenie ich praw. Jednocześnie zawraca uwagę, że państwo wycofuje się z różnych obszarów życia publicznego. W tym kontekście mówi o likwidacji placówek pocztowych, posterunków policji, a także sądów.

– Obecność małych sądów skracało drogę do dochodzenia swoich praw, droga ta była ułatwiona, ale jednocześnie był to jakiś symbol istnienia państwa polskiego. Natomiast w sytuacji kiedy likwidowane były posterunki policji, szkoły, kiedy likwidowano ośrodki zdrowia, połączenia PKS-ów, ale też inne połączenia – zlikwidowano również sądy. Możemy mówić, że państwo polskie powoli znikało. To jednocześnie sprawiało, że ludzie (we wszystkich sprawach, o których mówiłam) musieli jeździć do dużych miast, tracić czas i pieniądze, a to jednocześnie przybliżało zanikanie państwa polskiego – zwróciła uwagę prof. Krystyna Pawłowicz.

Poseł dodała, że będzie to czas zamieszania, ponieważ dopiero co zakończył się etap likwidacji sądów. Teraz ponownie zostaną wydane środki finansowe.

Resort sprawiedliwości, znosząc małe sądy rejonowe, argumentował, że budżet państwa oszczędzi m.in. na pensjach prezesów tych sądów, którzy staną się teraz szeregowymi sędziami. Reforma wywołała jednak protesty m.in. samorządów, które podkreślały wagę i rolę małych sądów w lokalnych społecznościach.

 

RIRM

drukuj