Litwa: Lokomotywy Kolei Litewskich wykonały hymn Polski

Siedem lokomotyw Kolei Litewskich (LG) wykonało hymn Polski. W ten sposób państwowa spółka złożyła życzenia Polsce z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości – poinformowały dzisiaj LG.

„W tym ważnym dniu składamy najlepsze życzenia wszystkim Polakom” – napisał w komunikacie Mantas Bartuszka, dyrektor generalny spółki LG.

W komunikacie podkreśla się, że „Koleje Litewskie są mocno związane z Polską”.

„Mamy tu wielu partnerów i klientów, którzy poznali nas jako spółkę nowoczesną i gotową do niestandardowych rozwiązań. Od niedawna łączy nas też Rail Baltica (połączenie kolejowe – PAP). Znaleźliśmy więc sposób, by w naszych życzeniach mocno wybrzmiała kolejowa nuta” – czytamy.

Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu siedmiu lokomotyw zabrzmiał pod batutą maestro Zbigniewa Lewickiego, koncertmistrza Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej.

„Cieszę się, że w ten niecodzienny sposób mogę również złożyć życzenia Polsce” – powiedział Zbigniew Lewicki.

Podkreślił, że jest litewskim Polakiem i „to święto jest dla niego ważne”.

Mówiąc o przygotowaniach, które trwały ponad miesiąc, koncertmistrz wskazał, że „proces nie był łatwy i wymagał skupienia całego zespołu”.

Według słów dyrektora spółki, „najwięcej wysiłku wymagał dobór lokomotyw”.

„Spośród wszystkich posiadanych pociągów pasażerskich i towarowych, musieliśmy wybrać lokomotywy mające dźwięki o różnych tonacjach. To naprawdę trudne zadanie, ale końcowy efekt zadziwił nas wszystkich. Chyba nikt w Kolejach Litewskich do tej pory nie zdawał sobie sprawy, ile różnych dźwięków i tonacji mają lokomotywy” – podkreśla Mantas Bartuszka.

Był to drugi utwór, który wykonały lokomotywy LG. W lutym tego roku, z okazji setnej rocznicy niepodległości Litwy, lokomotywy i maszyniści pod batutą maestro Donatasa Katkusa wykonały hymn tego państwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl