fot. flickr.com

Litwa: ponad 14 tys. kandydatów w wyborach samorządowych, w tym Polacy

W marcowych wyborach samorządowych na Litwie udział biorą 14 372 osoby, które walczą o 1502 mandaty w 60 radach – poinformowała w piątek Główna Komisja Wyborcza. Aktywnymi uczestnikami wyborów są miejscowi Polacy.

Litewscy Polacy startują przede wszystkim z list Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). To ugrupowanie w wyborach samorządowych w Wilnie i na Wileńszczyźnie uczestniczy od dawna. W rejonach wileńskim i solecznickim rządzi niepodzielnie od przeszło 20 lat. W Wilnie partia ta kilkakrotnie była ugrupowaniem współrządzącym, m.in. w ostatniej kadencji.

Na obecne wybory AWPL-ZChR wystawiło 10 list wyborczych, na których znajduje się 337 kandydatów. O miejsca walczy w radach w Wilnie, w rejonach wileńskim, solecznickim, trockim, święciańskim, szyrwinckim, elektreńskim, jezioroskim i ignalińskim.

AWPL-ZChR na swej stronie internetowej przypomina, że „dla mniejszości narodowych Wilna są bliżsi przedstawiciele AWPL-ZChR, bo są znani z konkretnych działań broniących oświatę, kulturę, inne ważne dla nich dziedziny życia”.

AWPL-ZChR zaznacza, że „staruje wspólnie ze Związkiem Polaków na Litwie, Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie +Macierz Szkolna+, Forum Rodziców, wieloma innymi organizacjami polskimi, a także we współpracy z organizacjami innych mniejszości narodowych”.

Wybory samorządowe na Litwie i bezpośrednie wybory merów odbędą się 3 marca.

PAP/RIRM

drukuj