fot. PAP/EPA

Litwa: Premier zapowiada otwarcie granic z Łotwą, Estonią oraz z Polską

Litwa zamierza otworzyć swe granice przede wszystkim z państwami bałtyckimi, a także z Polską – powiedział dziennikarzom premier Saulius Skvernelis. Zaznaczył, że na to pozwala podobna sytuacja z pandemią koronawirusa we wszystkich tych krajach.

„Widzę realną możliwość otwarcia granic z Łotwą i Estonią, również istnieje szansa, że dołączy do tego Polska” – oświadczył Skvernelis.

Według szefa litewskiego rządu, na rozważanie takiej możliwości pozwala podobna sytuacja związana z pandemią koronawirusa we wszystkich czterech krajach.

„Sytuacja w trzech krajach bałtyckich i w Polsce jest podobna. Stosowane są tu podobne środki antykryzysowe” – podkreślił Skvernelis.

Dodał, że „trudno by było proponować podejmowanie decyzji dotyczących wolnego wjazdu do państw, w których nie są stosowane takie działania i gdzie liczba zachorowań na Covid-19 i przypadków śmiertelnych jest kilkakrotnie większa niż na Litwie”.

Saulius Skvernelis przypomniał, że w poniedziałek możliwość otwarcia granicy omówił podczas rozmowy telefonicznej z premierem Mateuszem Morawieckim i reakcja szefa polskiego rządu była pozytywna.

Premier Litwy zamierza rozmawiać w środę o otwarciu granic z premierami Łotwy i Estonii i zapowiedział, że „zostanie podjęta decyzja trzech naszych państw”.

Zastosowanie ułatwień w przekraczaniu granic oznaczałoby nie tylko zniesienie obowiązujących ograniczeń, ale też niestosowanie dla osób przybywających wymogu samoizolacji przez dwa tygodnie.

Litewski resor zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano cztery nowe przypadki Covid-19. Ogólna liczba zainfekowanych wzrosła do 1423 osób. 47 osób zmarło, 678 – wyzdrowiało.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl