fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. R. Telus: Litwa będzie kontrolować zboże tranzytowane z Ukrainy

Robert Telus, minister rolnictwa, zapowiedział, że od środy Litwa będzie kontrolować tranzytowane ukraińskie zboże. Szef resortu rozmawiał online ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Litwy, Mykołą Solskim i Kęstutisem Navickasem.

Polska pomaga Ukrainie w tranzycie ziarna po rosyjskiej agresji i blokadzie ukraińskich portów. Zboże jest transportowane przez tzw. korytarze solidarnościowe. Ziarno nie pozostaje w Polsce i nie destabilizuje polskiego rynku zboża. Minister Robert Telus powiedział po rozmowach ze swoimi odpowiednikami z Litwy oraz Ukrainy, że wypracowane rozwiązania zabezpieczają polskich rolników. Szef resortu tłumaczył, jak będzie przebiegał proces badań fitosanitarnych.

– W tym samym rygorze kontroli tranzytu, który jest w tej chwili, zmienia się tylko tyle, że badania nie będą robione na granicy ukraińsko-polskiej. W pierwszej kolejności zrobi to strona litewska. Jeśli chodzi o zabezpieczenia, to nas nie trzeba do tego przekonywać. To najważniejsza sprawa i jest to zabezpieczone pod każdym względem, aby do Polski takie zboże nie trafiało – zapewnił minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa dodał, że takim rozwiązaniem – jak przekazała strona ukraińska – zainteresowane są także Niemcy. Na początku maja Unia Europejska wprowadziła zakaz importu zboża z Ukrainy do Bułgarii, na Węgry, do Polski, Rumunii i na Słowację. Ograniczenia obowiązywały do 15 września. Dzień później w życie weszło rozporządzenie polskiego rządu w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Władze w Kijowie zaskarżyły tę decyzję do Światowej Organizacji Handlu. Polska chce, aby Ukraina wycofała skargę. Minister Robert Telus zapowiedział, że będzie kolejne spotkanie w tej sprawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl