fot. flickr.com

W obronie polskich szkół na Litwie

Litewskie władze dążą do likwidacji polskiego szkolnictwa na swoim terytorium. Przed ambasadą Litwy w Warszawie protestowano przeciwko programowym działaniom ograniczającym powstawanie i funkcjonowanie polskich szkół na Wileńszczyźnie.

Litewskie władze prowadzą proces reorganizacji swojego szkolnictwa, który nastawiony jest między innymi na redukcję polskich placówek edukacyjnych. Metod jest wiele: antypolska uchwała edukacyjna, ujednolicenie matury znacznie bardziej obciążającej program uczniów polskich niż litewskich czy metody administracyjne, które promują budowanie litewskich szkół na Wileńszczyźnie.

Po przyjęciu w 2011 roku antypolskiej reformy edukacyjnej, kiedy liczba polskich szkół zmalała ze 120 do ok. 70 teraz przyszło kolejne uderzenie. Wprowadza si w życie „plan reorganizacji szkół”, stawiając takie wymagania, by mogły je spełnić głównie placówki litewskie.

W efekcie znaczna część polskich szkół ma zostać zdegradowana z rangi średnich do podstawówek. W sposób bezpośredni zagrożeni są uczniowie 10 polskich placówek, jak np. 300 uczniów Szkoły Średniej im. Joachima Lelewela na Antokolu w Wilnie.

 

 

TV Trwam News

drukuj