Polacy wybierają prezydenta

Wybory rozpoczęły się o godz. 7 i będą trwać do godz. 21. Aby otrzymać kartę do głosowania, w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy umieszczeni w spisie wyborców, musimy przedstawić komisji dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem.

Następnie otrzymamy jedną białą kartkę w formacie A4 z nazwiskami 11 kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta.

– Głosujemy na jednego kandydata stawiając znak „x” w kratce z lewej strony, obok nazwiska danego kandydata. Glos będzie nieważny jeżeli postawimy znak „x” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata lub nie postawimy tego znaku w ogóle. Wszelkie dopiski czy rysunki na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu – powiedziała Beata Tokaj, sekretarz PKW.

Sekretarz PKW poinformowała, że w noc powyborczą PKW nie będzie podawała cząstkowych, nieoficjalnych wyników wyborów. Powiedziała natomiast, że komisje okręgowe będą zamieszczały zatwierdzone wyniki wyborów na stronie internetowej PKW. Dane te mają być dostępne także na stronach internetowych delegatur krajowych KBW.

– Protokoły okręgowych komisji wyborczych będą umieszczane na stronach internetowych na bieżąco po zatwierdzeniu ich przez okręgową komisję wyborczą. Natomiast będą się jednocześnie pojawiać na wizualizacji i będą dostępne dla każdego. Po ogłoszeniu przez PKW oficjalnych wyników wyborów protokoły obwodowe będą dostępne również na stronie internetowej. Dlaczego nie będą umieszczane od razu? Dlatego, że my próbujemy ten system przetestować. On jeszcze nie jest do końca zbudowany. Dlatego na bieżąco te protokoły nie będą się pojawiały. Pewne opóźnienie musi być – wyjaśniła Beata Tokaj, sekretarz PKW.

Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura głosowania. Przejdzie do niej dwóch kandydatów z największą liczbą głosów.

Do godz. 21 w Polsce trwa cisza wyborcza. Do tego czasu nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Grożą za to wysokie kary finansowe.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl