By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

Wybory prezydenckie 2020. Krok w stronę porozumienia

Przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych spotkali się w Senacie, aby omówić termin wyborów prezydenckich. Wiele wskazuje na to, że głosowanie mogłoby odbyć się 28 czerwca.

Politycy partii rządzącej oraz opozycji są zgodni w jednej kwestii.

– Wszystkim nam zależy na tym, żeby wybory odbyły się w takim terminie, żeby nie było przerwy w pełnieniu funkcji prezydenta i żeby prezydent mógł być zaprzysiężony do 6 sierpnia – powiedział po spotkaniu Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.

Konfederacji, PSL-owi oraz Lewicy zależy na jak najszybszym uchwaleniu przepisów ws. wyborów.

– Chcemy, żeby wybory w Polsce odbyły się jak najszybciej. Termin tych wyborów to najprawdopodobniej 28 czerwca 2020 r. – podkreślił Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Data 28 czerwca pozwoliłby dochować wszystkich terminów związanych z wyborem nowej głowy państwa. Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.

– 7 sierpnia 2020 roku w Pałacu Prezydenckim musi być prezydent wybrany na nową kadencję, ze stwierdzoną ważnością wyborów prezydenckich. Musi być przewidziany termin na stwierdzenie ważności wyborów przez Sąd Najwyższy – zaznaczył poseł PiS Przemysław Czarnek.

W czwartek senackie komisje zajmą się projektem ws. wyborów prezydenckich. Wciąż nie jest znany termin posiedzenia plenarnego – powiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

– Wszystko wskazuje na to, że będzie to termin przyszłotygodniowy. Pan Marszałek Grodzki dawał sygnały, że najprawdopodobniej będzie to początek przyszłego tygodnia – dodał.

Na szybkim procedowaniu przepisów po zmianie kandydata zaczęło zależeć Platformie Obywatelskiej – zauważył politolog Bartosz Brzyski.

– Słyszy się, że PO naciska trochę na marszałka Grodzkiego, żeby przyspieszył te prace nad ustawą, żeby było więcej czasu na zebranie podpisów dla nowego kandydata – podkreślił politolog.

Jeden ze scenariuszy zakłada, że Rafał Trzaskowski mógłby mieć tylko dwa dni na zebranie podpisów.

– Czym więcej będą nam rzucać kłód pod nogi, czym więcej będą nas atakować, tym my będziemy silniejsi – powiedział kandydat PO na prezydenta.

To ile czasu będzie na zbieranie podpisów zależy od Senatu.

– Jeśli Senat sprawnie uchwali ustawę, to ten czas kalendarza wyborczego się wydłuży – akcentował Przemysław Czarnek.

Formalnie nowa kampania jeszcze się nie rozpoczęła. Jednak wszyscy kandydaci wciąż są bardzo aktywni medialnie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl