fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Jak będą wyglądały tegoroczne egzaminy?

Wiemy już, jak będą wyglądały tegoroczne matury i egzaminy ósmoklasisty. Maseczki na ustach i nosie będą konieczne w drodze na salę egzaminacyjną, ale już w czasie pisania egzaminu – nie. Muszą być zdezynfekowane pomieszczenia, a uczniowie na sali będą rozmieszczeni w odpowiedniej odległości.

Z powodu panującej epidemii tegoroczne egzaminy rozpoczną się później niż co roku. Według nowego harmonogramu matury odbędą się w poniedziałek 8 czerwca.

– Egzamin maturalny to, poza terminem głównym, także termin dodatkowy na początku lipca. Skoro termin egzaminu jest tak późno to w związku z tym i wyniki egzaminów będą oczywiście znacznie później niż w poprzednich latach – zaznaczył Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Wyniki egzaminów zdający mają otrzymać do 11 sierpnia. Sesja poprawkowa przewidziana jest na początku września. W tym roku nie będzie egzaminów  ustnych.

Z kolei egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca.

– Na początku lipca – podobnie jak w przypadku matury – przewidujemy egzamin dodatkowy dla tych, którzy z powodów losowych nie mogli wziąć udziału w egzaminie w terminie głównym. Obie te grupy do 31 lipca otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminów – podkreślił Dariusz Piontkowski.

Natomiast egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie rozpoczną się  22 czerwca i potrwają do 9 lipca, a egzamin zawodowy zaplanowano w terminach od 17 do 28 sierpnia.

– By egzamin mógł być przeprowadzony to szczególnie w tej części praktycznej należało odmrażać, uwalniać pod specjalnym nadzorem sanitarnym zajęcia praktyczne. Zaczęliśmy tak powoli od praktyk tylko u pracodawcy w szkołach policealnych poprzez technika – powiedziała Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej.

Obecnie rozważana jest możliwość podjęcia zajęć praktycznych od 1 czerwca dla absolwentów gimnazjów. Uczniowie wchodząc na egzamin będą musieli spełnić również określone normy sanitarne.

– Przed wejściem do budynku szkolnego uczniowie powinni zachowywać dystans społeczny. Powinni mieć osłonę ust i nosa. Gdy już przyjdą na salę egzaminacyjną, gdy zajmą swoje miejsca – ta odległość może być już mniejsza, może ona wynosić 1,5 metra pomiędzy zdającymi – zapowiedział minister edukacji.

Rygor dotyczący zachowania odległości stosowany jest od lat przy przeprowadzaniu egzaminów dojrzałości – zwrócił uwagę nauczyciel historii Robert Pieńkowski.

– Dotychczas również te środki bezpieczeństwa, związanego z chociażby samodzielnością pracy, musiały być zachowane. Więc obecne rygory związane z koronawirusem jakby troszeczkę się zaostrzyły, natomiast nie są jakieś nadzwyczajne – dodał.

W związku ze zmienionymi terminami egzaminów przekształca się również harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Rekrutacja może odbywać się w formule elektronicznej. Dokumenty do szkół mają być składane w dwóch etapach: 15 czerwca – 10 lipca, 31 lipca – 4 sierpnia. Natomiast 12 sierpnia szkoły ogłoszą listy zakwalifikowanych uczniów, a 19 sierpnia przyjętych. Druga tura składania dokumentów w trakcie postępowania rekrutacyjnego rozpocznie się 31 lipca i skończy 4 sierpnia.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl