fot. twitter.com

CBŚP i PK: Zatrzymanie ośmiu podejrzanych m.in o włamania do hurtowni i gospodarstw rolnych

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji przy współpracy z funkcjonariuszami z KWP w Olsztynie i Pomorskim Wydziałem Prokuratury Krajowej zatrzymali osiem osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się kradzieżą z włamaniami do hurtowni, gospodarstw rolnych i bankomatów – poinformowały CBŚP i Prokuratura Krajowa.

Według ustaleń śledczych, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli działać nawet przez kilkanaście lat w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.

„Członkowie grupy są podejrzani o kradzieże z włamaniami do hurtowni z chemią rolną, bankomatów oraz gospodarstw rolnych” – powiedziała rzecznik CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.

„Ich celem były przede wszystkim pieniądze, środki ochrony roślin oraz materiał siewny” – podała policjantka.

„Policjanci z prokuratorami dokładnie ustalają, ile członkowie grupy mogli zarobić na przestępczym procederze. Według wstępnych szacunków może to być co najmniej 1,5 miliona złotych” – podkreśliła rzeczniczka CBŚP.

Do zatrzymań podejrzanych o udział w grupie doszło kilka dni temu w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Łącznie policjanci zatrzymali osiem osób w wieku od 38 do 45 lat.

„Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania i użytkowania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli trzy jednostki nielegalnej broni palnej długiej, w tym jedną z tłumikiem, 60 sztuk amunicji ostrej karabinowej, ponad 6 kg marihuany oraz amfetaminę i MDMA” – wyliczyła.

Wskazała, że zabezpieczono także przyrządy mogące służyć do ważenia i porcjowania narkotyków, telefony komórkowe, karty SIM, odzież roboczą oraz łomy.

„W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli także hurtowe ilości środków ochrony roślin i dwie palety nasion kukurydzy, tj. towar mogący pochodzić z przestępstwa. Zabezpieczono również prawie 70 tysięcy złotych” – dodała.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

„Prokurator przedstawił Przemysławowi F., Andrzejowi K., Grzegorzowi Ś., Jarosławowi S., Piotrowi H., Mariuszowi T., Danielowi T. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się włamaniami i kradzieżą środków ochrony roślin, nielegalnego posiadania broni oraz udział w obrocie znacznymi ilościami ziela konopi innych niż włókniste” – poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik dodając, że łącznie podejrzani usłyszeli czterdzieści trzy zarzuty.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki i matactwa prokurator skierował wobec Przemysława F., Andrzeja K., Jarosława S., Piotra H., Mariusza T., Daniela T. wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania” – dodała prokurator.

Podkreśliła, że sąd podzielił argumentację prokuratora i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące.

„Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego do 50 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z pozostałymi osobami podejrzanymi w sprawie oraz dozór policji” – podała.

Za zarzucane im przestępstwa może grozić do 15 lat więzienia.

Jak zaznaczają funkcjonariusze, sprawa jest rozwojowa.

„Śledczy sprawdzają m.in., czy podejrzani nie mają innych przestępstw na swoim koncie. Policjanci analizują sprawy kradzieży z włamaniami, w których występuje podobny sposób działania, ustalają także, kto był odbiorcą skradzionego towaru” – dodała rzeczniczka CBŚP.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl