fot. PAP/Lech Muszyński

Walka z suszą

Susza to problem, który dotyka wielu regionów Polski. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie pracuje nad kompleksowym planem ograniczenia skutków suszy. Obecnie trwają konsultacje społeczne pierwszego w naszym kraju takiego programu. Ostatnie konsultacje odbyły się w Lublinie. 

W tym roku nasz kraj dotykają negatywne skutki zjawisk pogodowych,  z jednej strony suszy – wynikającej z wyjątkowo wysokich temperatur i braku opadów latem – a z drugiej strony przymrozków, które mieliśmy wiosną. Jednym z tych skutków jest spadek produkcji warzyw i owoców. W reakcji rząd podjął odpowiednie działania m.in. wsparcie suszowe dla branży. Przygotował również projekt „Stop Suszy”. To pierwszy w Polsce kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy m.in. w odniesieniu do produkcji rolnej.

– Chcielibyśmy Państwu ten program pokazać, zaproponować i chcielibyśmy go z Państwem przedyskutować tak, żebyśmy w ciągu najbliższego pół roku mogli razem wspólnie wypracować finalny produkt, jakim będzie program przeciwdziałania skutkom susz „Stop Suszy” przyjęty przez ministerstwo w drodze rozporządzenia – mówił w Lublinie Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Konsultacje społeczne projektu trwają do 15 lutego przyszłego roku. Straty spowodowane suszą w woj. lubelskim są ogromne – zaznaczył wojewoda prof. Przemysław Czarnek.

– Program „Stop Suszy” to jest przede wszystkim kwestia przyszłości naszego rolnictwa, bo problem w rolnictwie postępuje. Straty spowodowane suszą wystąpiły w ponad 30 tys. gospodarstw rolnych, dotknęły ponad 300 tys. ha. Szacowane straty to blisko 350 mln zł – powiedział wojewoda lubelski.

Program „Stop Suszy” jest niewątpliwie potrzebny – zaakcentował Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

– Ten program ma przede wszystkim być odpowiedzią na zmiany klimatyczne, ale przede wszystkim na to, żeby nasze ekologiczne rolnictwo miało się jak najlepiej – stwierdził Jarosław Stawiarski.

Projekt zakłada budowę lub przebudowę urządzeń wodnych, niezbędne zmiany w korzystaniu z zasobów wodnych oraz tych dotyczących naturalnej i sztucznej retencji. Rewitalizacja i przebudowa czeka m.in. Zalew Zemborzycki.

– Zalew czeka rewitalizacja, czeka odmulenie, czeka dostosowanie do potrzeb nie tylko gospodarki wodnej, ale także odpoczynku, potrzeb społecznych czy wprost rekreacyjnych mieszkańców Lublina – podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dzięki programowi „Stop Suszy” w 2020 r. Polska dołączy do czołówki państw europejskich, które mają opracowane plany przeciwdziałania skutkom suszy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl