Rolnicy zaostrzają protest

Rolnicy z Pomorza Zachodniego zaostrzają protest. To efekt braku porozumienia z resortem rolnictwa ws. ich postulatów. Od kilu dni przez trzy godziny gospodarze protestują w Pyrzycach.

Dziś przed południem, na drogi wojewódzkie wyjechali także rolnicy z Kołobrzegu, Koszalina, Rymania, Biesiekierza i Szczecinka.

Edward Kosmal, przewodniczący komitetu protestacyjnego zachodniopomorskich rolników, powiedział, że w dalszym ciągu rząd nie zrealizował ich postulatów. Domagają się rozmów.

– Rolnicy z okolic zjeżdżają do tych miejscowości, które strajkują. Mamy przygotowane petycje, które chcemy wręczyć wszystkim starostom powiatów. Chodzi nam przede wszystkim o obronę polskiej ziemi oraz pozostałych postulatów ekonomicznych, o które cały czas się upominamy – powiedział Edward Kosmal.

Rolnicy oczekują od rządu pomocy dla sadowników i hodowców, którzy wiele stracili przez rosyjskie embargo. Akcja protestacyjna zachodniopomorskich rolników będzie trwała do 9 lutego.

Przeciwko bierności rządu wobec złej sytuacji w rolnictwie protestują także rolnicy w Zdanach pod Siedlcami oraz w Zabłudowie niedaleko Białegostoku. Prowadzą także protest na moście we Frankopolu.

Rolnicy domagają się m.in. wypłat rekompensat za zniesienie kwot mlecznych, wprowadzenie dopłat do produkcji trzody chlewnej i odszkodowania za straty spowodowane w uprawach przez dziki.

Zbigniew Obrocki, wiceszef NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych podkreśla, że rząd widząc to, co się dzieje nie próbuje podjąć rozmów. Dlatego rolnicy przygotowują się do protestu w Warszawie.

– Jeżeli w najbliższym tygodniu nie będzie woli rozmów to przygotowujemy się do strajku generalnego. Mamy porozumienie z „Solidarnością” pracowniczą i wspólnie będziemy chcieli zrobić strajk generalny w całej Polsce. Dla rządu może się to jednak skończyć tragicznie. My nie chcemy tego upolityczniać. My chcemy załatwić problem. To jest nasz główny cel – powiedział Zbigniew Obrocki.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl