fot. twitter.com

PK: 14 zatrzymanych w związku z wyłudzeniami VAT na rynku budowlanym

W związku z wyłudzeniami podatku VAT przez spółki z branży budowlanej zatrzymanych zostało 14 osób. Uszczuplenie należności podatkowych na skutek działań tej grupy, to co najmniej 30 mln zł. Części podejrzanych grozi nawet 25 lat więzienia – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Jak przekazała PK, spośród podejrzanych 13 zostało aresztowanych, zaś wobec jednego zastosowano policyjny dozór.

„Członkowie grupy zakładali spółki z branży budowalnej tworząc pozory legalnych transakcji. Poprzez fikcyjne fakturowanie zaniżali należne obciążenia podatkowe, w szczególności w zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych” – zaznaczyła prokuratura.

Z ustaleń śledczych wynika, że na skutek działalności grupy doszło do uszczuplenia należności podatkowych w wysokości co najmniej 30 mln zł. Prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych mienia podejrzanych na ponad 4,3 mln zł, m.in. zabezpieczono 650 tys. zł w gotówce.

Jak przekazano, do zatrzymań doprowadziło „niezwykle drobiazgowe i pracochłonne śledztwo, w ramach którego przeanalizowano setki tomów dokumentacji księgowej”. Prokuratorzy postawili zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania i posługiwania się pustymi fakturami VAT i fikcyjnej sprzedaży usług budowlanych, skutkującej uszczupleniem i narażeniem na uszczuplenie podatku od towarów i usług w stosunku do mienia wielkiej wartości.

„Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania osób współdziałających w szeroko rozumianych oszustwach podatkowych” – zaznaczyła PK.

Tym z podejrzanych, którzy usłyszeli zarzuty dotyczące wystawiania pustych faktur VAT, zawierających kwotę należności o wartości większej niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, grożą kary 25 więzienia. Zgodnie z Kodeksem karnym mieniem wielkiej wartości jest mienie, którego wartość w czasie popełnienia czynu zabronionego przekracza milion zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Zatrzymań dokonali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu we współpracy z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl