fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Olsztyn: 10 osób oskarżonych o wyłudzenie 23 mln zł podatku VAT

Po trzech latach śledztwa Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przesłała do sądu okręgowego akt oskarżenia wobec dziesięciu osób, którym zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenie 23 mln zł podatku VAT.

Jak poinformował dziś PAP rzecznik prokuratury Krzysztof Stodolny, Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła śledztwo w sprawie tak zwanego znikającego podatnika.

Zarejestrowane na podstawione osoby spółki handlujące olejem opałowym, stwarzając pozory prowadzenia działalności gospodarczej, nie odprowadzały podatku VAT, doprowadzając Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem – podali śledczy.

W tej sprawie prokurator okręgowy w Olsztynie oskarżył 42-letniego Dominika B. i 52-letniego Wojciecha Z. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą w okresie od lutego 2014 r. do połowy maja 2015 roku. Według śledczych, grupa popełniała przestępstwa skarbowe oraz doprowadziła w okresie od lutego 2014 r. do końca listopada 2014 r. do niekorzystanego rozporządzeniem mieniem Skarbu Państwa w kwocie ponad 23 mln zł, przedkładając poświadczających nieprawdę faktury VAT.

Podobne zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia 23 mln zł usłyszał 29-letni Emil Z. Ponadto mężczyźni zostali oskarżeni o pranie brudnych pieniędzy.

Dominik B. od marca 2017 r. przebywa w areszcie.

Prokurator oskarżył jeszcze 7 mężczyzn o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonanie wyłudzeń podatku VAT w kwotach od kilkuset tysięcy zł do prawie 10 mln złotych. Prokurator zabezpieczył na poczet przyszłych kar i środków karnych mienie o wartości przekraczającej 10 mln złotych.

Za przestępstwa, które zarzuca podejrzanym prokuratura, grozi nawet 10 lat więzienia.

PAP/RIRM

drukuj