MR o Konstytucji Biznesu: firmy zyskają ponad 5 mld zł w ciągu 10 lat

Dzięki Konstytucji Biznesu firmy zyskają ponad 5 mld zł w ciągu 10 lat. Rozwiązania będą miały również pozytywny wpływ na sektor finansów publicznych – podało w ocenie skutków regulacji Ministerstwo Rozwoju.

Resort proponuje m.in. „ulgę na start”, czyli zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 pierwszych miesięcy działalności gospodarczej.

Innym rozwiązaniem jest instrument działalności nierejestrowej. Chodzi o działalność na najmniejszą skalę, która nie będzie uznawana za gospodarczą. Nie będzie pociągała za sobą obowiązku rejestracji oraz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.

Założenia są realne do realizacji – ocenił dr Lech Jańczuk. Ekonomista zauważył, że zaletą rządowego programu jest kompleksowe spojrzenie na sektor.

– Do tej pory był taki problem, że głównie te koszty pozapłacowe hamowały rozwój przedsiębiorczości w Polsce – tej małej i średniej. W tej chwili należy się spodziewać, że jeżeli udałoby się rządowi wdrożyć ten program, to byłby to duży zastrzyk pieniędzy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Chociaż z tą przedsiębiorczością w Polsce chyba też nie jest najgorzej. W związku z tym w pierwszym okresie stworzenie pewnych ułatwień pozwoliłoby rozwinąć tę małą i średnią przedsiębiorczość. Po drugie, to miałoby też korzystny wpływ na budżet państwa dlatego, że z jednej strony, wzrosłyby dochody podatkowe z małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki temu, że część z nich weszłoby na rynek, a z drugiej strony, część z nich być może uciekłaby z szarej strefy – zaznacza dr Lech Jańczuk.

Ekspert przypomniał, że podobne rozwiązania funkcjonują już w kilku krajach Europy Zachodniej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl