Od marca jawne oświadczenia majątkowe

Już wkrótce prokuratorzy będą musieli ujawnić oświadczenia majątkowe. Część z nich zamierza lub już przepisało majątki na współmałżonków – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Pomimo protestów środowiska, nowa ustawa o prokuraturze, zawierająca przepisy o jawności wchodzi w życie 4 marca tego roku. W fazie przygotowań są także przepisy, które podobnie uregulują sytuację sędziów.

Eksperci zwracają uwagę, że choć dzięki temu transparentność wymiaru sprawiedliwości stanie się większa, w wielu przypadkach jawność może być dla prokuratorów i sędziów niebezpieczna.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, zwraca uwagę, że ujawnianie majątku nie niesie za sobą zagrożenia.

W imię transparentności życia dobrze byłoby wiedzieć kto i jakim majątkiem dysponuje, a w szczególności, czy majątek ten zdobywa w sposób legalny czy też nielegalny. Jestem głęboko przekonany o tym, że ci, którzy podnoszą to larum, to ci, którzy obawiają się wytłumaczenia społeczeństwu skąd naraz dysponują takim dużym majątkiem. Od lat zabiega się o to, żeby wszyscy byli równi wobec prawa, że życie powinno być transparentne, a w szczególności tych ludzi, którzy mają większe możliwości decydowania o losach innych – ci powinni być poza wszelkim zarzutem – podkreśla Stanisław Piotrowicz.

Według danych zmiany w przepisach dotyczących ujawniania oświadczeń mogą dotknąć ok. 16 tys. sędziów i prokuratorów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl