Polacy na Litwie wciąż borykają się w problemami

Polska społeczność na Litwie – mimo zawartych porozumieńwciąż boryka się z problemami – zwrócił uwagę w programie Rozmowy Niedokończone na antenie TV Trwam europoseł Waldemar Tomaszewski.

Na szczeblu parlamentarnym zapadają decyzje, które mocno uderzają w prawa mniejszości. Także w mediach podejmowane są próby zakłamywania polskiej historii – co ma osłabiać tożsamość narodową.

Chodzi głównie o rugowanie przez litewskie władze języka polskiego ze szkół czy zakaz dwujęzycznych nazw ulic.

Mimo trudności Polacy aktywnie biorą udział w wyborach, mają swoich przedstawicieli w parlamencie. To wciąż jednak za mało, aby mieć rozstrzygający głos w rozwiązaniu problemów związanych z egzystencją – mówił europoseł Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

– Mieliśmy około 120 polskich szkół, dzisiaj jest tylko 70. Część z nich – być może – została zamknięta z powodów obiektywnych, zmniejszyła się liczba mieszkańców. Jednak są duże szkoły, które walczą o swoją egzystencję. Na przykład w Wilnie istnieją dwie szkoły liczące 500-800 uczniów, a wciąż nie mają akredytacji jako gimnazja. W myśli władz mają być degradowane do niższego szczebla, do szkoły podstawowej. To dla nas jest nie do przyjęcia, zwłaszcza, że równolegle szkoły z państwowym językiem nauczania są organizowane, jako gimnazja, mimo iż są o połowę mniejsze – zwrócił uwagę Waldemar Tomaszewski.

Problemy polskiego szkolnictwa na Litwie rozpoczęły się w 2011 r. Wtedy litewski parlament, mimo protestów społeczności polskiej, ujednolicił egzamin z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych.

Na terenie Wileńszczyzny w 30 gminach Polacy często stanowią nawet 80 proc. mieszkańców.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl