Czy Polska będzie musiała zwrócić pieniądze UE?

Polska najprawdopodobniej będzie musiała zwrócić część pieniędzy ze środków UE alarmuje Prawo i Sprawiedliwość. W grę mogą wchodzić miliardy zł.

To efekt niedołęstwa obecnej ekip rządowej – wskazują przedstawiciele partii. Do końca 2015 roku musimy rozliczyć się z Brukselą ze środków pobranych w ramach unijnej polityki spójności na lata 2007-13.

Problemy z wykorzystaniem środków pojawiają się m.in. w obszarze kolejnictwa, ochrony środowiska, kanalizacji, energetyki czy odnawialnych źródeł energii. Problemem jest także wykorzystywanie pieniędzy sprzecznie z prawem, czego przykładem może być infoafera – mówił Janusz Szewczak, analityk gospodarczy.

– Szacunki niektórych analityków są takie, że w grę może wchodzić kwota od 3 do nawet 8 miliardów złotych. Jest to kwota gigantyczna. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o siódmy priorytet w programie Innowacyjna Gospodarka, to już około 500 milionów euro jest kwestionowanych, podważanych prze UE. Jest to związane bezpośrednio z serią aresztowań urzędników państwowych w ważnych ministerstwach. Dopóki sądy polskie nie rozstrzygną jak naprawdę było w tych kwestiach, będzie problem z wykorzystaniem tych pieniędzy, co oznacza oddawanie tych pieniędzy wraz z odsetkami – zaznaczył Janusz Szewczak.

PiS zaapelowało do premiera Donalda Tuska, o podjęcie działań tak, aby straty z tytułu zwrotu środków unijnych były jak najmniejsze.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl