A. Merkel: Odpowiedź UE wobec ceł USA będzie „wspólna i zdecydowana”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek, że jeśli USA nałożą na Unię Europejską zawieszone do 1 czerwca cła na stal i aluminium, odpowiedź Unii będzie „wspólna i zdecydowana”. Decyzja Stanów Zjednoczonych w tej sprawie spodziewana jest w czwartek.

Przebywająca w Lizbonie kanclerz w czasie konferencji prasowej z portugalskim premierem Antonio Costą oświadczyła, że państwa członkowskie UE porozumiały się w sprawie „wspólnej, inteligentnej i zdecydowanej odpowiedzi” na możliwe nałożenie ceł przez USA. Podkreśliła, że takie rozważane przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa środki „nie są zgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu”.

Prezydent USA nałożył w marcu 25-procentowe cło na import stali i 10-procentowe na aluminium, ale w odniesieniu do UE zawiesił je. W piątek kończy się okres, na jaki Stany Zjednoczone zawiesiły taryfy wobec Wspólnoty, a kraje unijne domagają się stałego wyłączenia ich z programu taryf.

Angela Merkel podkreśliła w czwartek, że nie chce na razie mówić o ewentualnej reakcji UE, bo „nieznana jest jeszcze decyzja” amerykańskiej administracji.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” amerykański minister handlu Wilbur Ross podkreślił, że USA „nie chcą wojny handlowej”. Nie potwierdzając otwarcie, że Stany Zjednoczone cła nałożą, zapowiedział, że „to od Unii Europejskiej będzie zależało, czy zechce podjąć działania odwetowe”.

„A następne pytanie będzie takie: jak zareaguje (na nie prezydent USA Donald) Trump” – dodał Wilbur Ross.

AP ocenia, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie nałożą cła na UE. Jeśli do tego dojdzie, może wybuchnąć wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a ich partnerami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl