Niemiecka gazeta broni stanowiska Węgier ws. migrantów

Niemiecki dziennik „Der Tagesspiegel” w sobotnim wydaniu broni Węgrów, Polaków i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej ostro krytykowane w Niemczech za politykę wobec uchodźców, przede wszystkim za sprzeciw wobec ustalonych w Brukseli kwot azylantów.

Autor komentarza Christoph von Marschall zwraca uwagę, że wśród czołowych niemieckich polityków i mediów modne stało się „okładanie Węgrów oraz, choć nie tak gwałtownie, także Polaków, Bałtów i Słowaków” za rzekomą „wyjątkowo niesolidarną postawę”.

Fakty przeczą temu – pisze komentator wydawanej w Berlinie gazety. Jego zdaniem Węgry przestrzegają w dużo większym stopniu systemu ochrony unijnych granic niż inne kraje.

Niemiecki dziennikarz zaznacza, że uprawnione jest krytykowanie premiera Węgier Viktora Orbana za jego rozumienie demokracji i praw człowieka. Nieuczciwe jest jednak jego zdaniem stawianie Węgier i innych krajów środkowoeuropejskich pod pręgierzem, a równocześnie oszczędzanie krajów dawnej UE, które są w rzeczywistości „dużo większymi grzesznikami”.

Gdyby kraje UE przestrzegały uzgodnionego systemu i dobrze wykonywały swoje obowiązki, to większość uchodźców byłaby rejestrowana w Grecji i Włoszech, ewentualnie też w Hiszpanii i Francji. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że z 400 tys. azylantów w pierwszej połowie br. 170 tys. zostało zarejestrowanych w Niemczech, 66,5 tys. na Węgrzech, a we Francji i Włoszech tylko po 30 tys., w Grecji wręcz tylko 6 tys. Polska znajduje się – zdaniem Marschalla – w tej statystyce zaraz za Grecją, na równi z Hiszpanią, a przed Danią czy Finlandią.

Co wynika z tych liczb? – pyta dziennikarz. „Ten, kto tak jak Grecja postępuje niesolidarnie, pozwala uchodźcom jechać dalej na północ – unika problemów i kosztów” – stwierdza komentator „Tagesspiegla”. „Ten, kto natomiast jak Węgry stara się spełnić swoje europejskie obowiązki, naraża się na postawienie pod pręgierzem” – dodaje Marschall. Krytycy oburzają się z powodu muru i deportacji na Węgrzech, tak jakby zabezpieczenie granicy państwowej było skandalem.

Jeżeli Niemcy nie chcą, by wszyscy uchodźcy – a będzie ich w tym roku ponad milion – pozostali u nich, to potrzebni im są sojusznicy, którzy przestrzegają reguł unijnych. Budapeszt daje dowody na to, że system dubliński (system stanowiący, że uchodźcy muszą złożyć wniosek o azyl w pierwszym kraju UE, do którego przyjechali) może funkcjonować, przynajmniej częściowo. Dzięki temu, że Węgrzy kontrolują pociągi, do Monachium przyjeżdża mniej azylantów – pisze Marschall.

PAP/RIRM

drukuj