Min. Szymański: wszystkie ważne dla nas postulaty zawarto w mandacie negocjacyjnym dla KE

Mamy powody do satysfakcji – wszystkie ważne dla Polski postulaty ws. Brexitu zostały zawarte w mandacie negocjacyjnym dla Komisji Europejskiej – powiedział minister ds. europejskich  Konrad Szymański.

Unijna Rada ds. Ogólnych jednogłośnie przyjęła wczoraj w Brukseli decyzję upoważniającą do rozpoczęcia negocjacji ws. Brexitu. Wyznaczono Komisję na negocjatora w tej sprawie z ramienia Unii Europejskiej.

Minister Konrad Szymański poinformował, że w mandacie położono silny akcent na prawa obywatelskie oraz obronę interesów finansowych UE i państw członkowskich.

– Mandat jest bardzo właściwym, szczegółowym przetłumaczeniem wszystkich wskazań, które uzgodnili szefowie rządów w czasie ostatniego szczytu Rady Europejskiej. Mamy więc powody do satysfakcji, że wszystkie ważne z polskiego punktu widzenia elementy stanowiska negocjacyjnego (także pewna logika tych negocjacji) są znacznie bardziej szczegółowo odnotowane w mandacie. Zgodnie z polskimi oczekiwaniami zarysowany jest zakres praw obywateli U27, w szczególności obywateli polskich, pod kątem nie tylko zasady wzajemności, ale również pod kątem zakresu tych praw –  powiedział minister Konrad Szymański.

23 czerwca ubiegłego roku większość obywateli Wielkiej Brytanii opowiedziała się za opuszczeniem przez ich kraj UE. Proces ten rozpoczął się 29 marca i Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę w ciągu dwóch lat, do końca marca 2019 roku.

Główny negocjator unijny Michel Barnier spodziewa się rozpoczęcia rozmów z Londynem w tygodniu rozpoczynającym się 19 czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl