W protokole z przesłuchania Barbary Skrzypek brakuje kluczowego elementu
Dziesięć ogólnikowych pytań nie oddaje atmosfery kilkugodzinnego przesłuchania Barbary Skrzypek przez prokurator Ewę Wrzosek w sprawie „dwóch wież”. Opublikowany protokół jest nieprofesjonalny – mówią doświadczeni prawnicy.
Opublikowany przez prokuraturę protokół z przesłuchania Barbary Skrzypek budzi szereg wątpliwości. Dokument z prawie pięciogodzinnego przesłuchania liczy 9 stron. Znajdziemy na nich tylko 8 ogólnikowych pytań od upolitycznionej prokurator Ewy Wrzosek i po jednym od dwóch adwokatów uczestniczących w czynnościach. Pytania co do rzetelności protokołu ma doświadczony mecenas dr Michał Skwarzyński.
– Taki protokół z taką ilością pytań, z poprawkami, ze wszystkim zajmuje nie pięć a maksymalnie godzinę – mówił dr Michał Skwarzyński.
Do tej pory rządzący i prokuratura przekonywali, że w trakcie przesłuchania zrobiono kilkunastominutową przerwę. Ale w protokole nie znajdziemy o tym żadnej wzmianki. Uczestniczący w czynnościach mec. Jacek Dubois zdradził, że przerwę zrobiono dopiero po przesłuchaniu.
„Przerwa była po około trzech godzinach, jak pani Skrzypek skończyła zeznawać i prokurator Wrzosek musiała przygotować protokół przed jego odczytaniem” – zaznaczył mec. Jacek Dubois.
Po przesłuchaniu w prywatnych rozmowach pani Barbara Skrzypek mówiła o ogromnym stresie. W protokole brakuje wzmianek o atmosferze i zachowaniu się świadka. Pomimo tych faktów szef Kancelarii Premiera, Jan Grabiec, przekonuje, że nie można łączyć śmierci Barbary Skrzypek z jej przesłuchaniem, które miało przebiec wzorowo.
– Prawda jest taka, że wszystko było zgodnie z procedurami, zgodnie z praktykami i nie było żadnego uchybienia w tym postępowaniu – podkreślił Jan Grabiec.
Odmiennego zdania jest były wicepremier, poseł PiS, Piotr Gliński.
– To nie są żadne inne metody jak tylko ubeckie. Łamane są wszelkie standardy i terroryzuje się prostego człowieka – obywatela, który często nie wie, jakie ma prawa wobec tego opresyjnego państwa – zauważył prof. Piotr Gliński.
Okoliczności zgonu Barbary Skrzypek bada Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Niestety placówka odmówiła redakcji TV Trwam komentarza o postępie śledztwa. Wiadomo tylko, że śledczy ustali, iż przyczyną śmierci był zawał. Tymczasem prokurator Ewa Wrzosek skarży się na hejt w internecie, jaki ją dotyka. Grozi pozwami za każdy nieprzychylny jej komentarz.
,,Z cyklu prawo dla opornych. Znieważenie, pomówienie, groźby karalne i bezprawne – zawarte w »niewinnej« formie postawionego pytania – nie przestają być znieważeniem, pomówieniem i groźbami. Podobnie jak »podanie dalej« takich treści” – napisała na platformie X Ewa Wrzosek.
Prokurator na drodze służbowej zawnioskowała o osobistą ochronę. Minister spraw wewnętrznych, Tomasz Siemoniak, nie chce ujawnić, czy śledcza ją uzyskała.
– To jest wszystko między prokuraturą a policją, ale zrobimy wszystko, by była bezpieczna – zapewnił Tomasz Siemoniak.
Ciekawy jest przebieg kariery prokurator Ewa Wrzosek. W zawodzie jest od 30 lat, z czego zdecydowaną większość spędziła w prokuraturze rejonowej. W 2016 roku minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, awansował ją na szefa Prokuratury Rejonowej dla Warszawy-Mokotowa. Jednak po 3 miesiącach ją odwołał, bo nie podołała nowym obowiązkom. Od tamtej pory śledcza jawnie zapisała się do jednego obozu politycznego przeciwnego Prawu i Sprawiedliwości. Zaangażowanie polityczne jest sprzeczne z funkcją prokuratora – wskazał dziennikarz śledczy, Maciej Naskręt.
– Nie pracuje jak prokurator, czyli w zaciszu swojego gabinetu. Bryluje w mediach, co niewątpliwie budzi kontrowersje – zwrócił uwagę Maciej Naskręt.
Ewa Wrzosek aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach ówczesnej opozycji. Była aktywna w antyrządowym projekcie „tour de konstytucja”. Wzięła udział w marszu organizowanym przez Donalda Tuska 4 czerwca 2023 roku. Pomimo jawnej sympatii politycznej, poseł do PE, Dariusz Joński z KO, przekonuje o apolityczności samej śledczej i Prokuratury Krajowej.
– Skończyły się czasy, gdy politycy mieszają się w prokuraturę czy sądy. Oni za to decydują i cieszę się, że jesteśmy w momencie, gdy prokuratura jest niezależna – powiedział Dariusz Joński.
To kpina z urzędu – skomentował Michał Wójcik, poseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości.
– Pani prokurator Wrzosek zaangażowała się w działalność polityczną w istocie. Prokurator nie może być zaangażowany politycznie i wypowiadać się na tematy polityczne, bo wówczas traci przymiot bezstronności i nienależności – podkreślił Michał Wójcik.
Pogrzeb Barbary Skrzypek odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 13.00 w małopolskich Gorlicach.
TV Trwam News