Sprawy za posiadanie narkotyków częściej umarzane

Prokuratorzy częściej umarzają sprawy o posiadanie nieznacznej ilości narkotyku. W 2014 r. prokuratury umorzyły ponad 4200 takich spraw. To o ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej.

Z informacji prasowych wynika, że prokuratorzy mają problem z określeniem nieznacznej ilości narkotyku.

Jedna z prokuratur umorzyła sprawę o posiadanie 1 grama marihuany, podczas gdy inna za 20 gram.

Poseł Stanisław Piotrowicz, członek Krajowej Rady Prokuratury, mówi, że to są efekty zmian w prawie, których dokonała koalicja rządząca.

– Nowelizacja spowodowała taką sytuację, że w przypadku posiadania nieznacznej ilości narkotyków, prokurator może umorzyć postępowanie, a nawet go nie wszczynać. Przeciwko temu – będąc jeszcze w Senacie – bardzo mocno protestowałem. Podobne głosy dochodziły również ze środowisk związanych z organami ścigania – konkretnie od policji. Tego rodzaju uregulowania prawne torpedują jakiekolwiek ściganie za posiadanie narkotyków – podkreślił Stanisław Piotrowicz.

Poseł dodaje, że policja często też nie podejmuje działań procesowych czy operacyjnych przeciwko posiadaczom narkotyku w obawie, że sprawa skończy się umorzeniem z powodu jego nieznacznej ilości.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl