fot. PAP/Marcin Bednarski

Solidarna Polska wkrótce przedstawi projekt spłaszczenia struktury sądownictwa do dwóch instancji

Niebawem ma być przedstawiony projekt ustawy, który zakłada między innymi spłaszczenie struktury sądownictwa do dwóch instancji. Zapowiedź kolejnych zmian w sądownictwie padła podczas sobotniej konwencji Solidarnej Polski w Warszawie. Projekt zmian jest już gotowy.

Koalicjant PiS-u chce wprowadzić w systemie dwie instancje. Co to oznacza w praktyce, wyjaśniła reporterowi Radia Maryja europoseł Beta Kempa.

– Niebawem będzie przedstawiony projekt. Przede wszystkim ma to skrócić drogę do sprawiedliwych wyroków dla obywateli. Nie może być tak, że procesy toczą się latami, że jest kilka instancji odwoławczych, a ludzie nie mogą doczekać się wyroków, od których mogliby się odwołać na przykład do Sądu Najwyższego. W związku z tym skrócenie tej drogi przez mękę jest jak najbardziej potrzebne, ale też oczekiwane przez Polaków – podkreśliła Beata Kempa.

Solidarna Polska chce wprowadzić także sędziów pokoju. Taka instytucja funkcjonuje w wielu krajach. Wcześniej była także w naszym systemie.

Celem takiego rozwiązania jest przede wszystkim usprawnienie wymiaru sprawiedliwości i odciążenie sędziów w sprawach mniejszej rangi.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl