SP chce rzetelnego śledztwa ws. Amber Gold

Solidarna Polska jeszcze dziś złoży wniosek do prokuratora o rzetelne śledztwo ws. Amber Gold. Jutro SP przedstawi wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej.

 

Jak poinformował na konferencji prasowej Lider SP, europoseł Zbigniew Ziobro celem komisji ma być wyjaśnienie braku wystarczających działań organów państwa wobec ujawnionych nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania firm Amber Gold oraz OLT Express.

 

Ponadto komisja ma również zbadać czy zatrudnienie przez OLT Express syna Premiera Pana Michała Tuska i Jego kontakty z Michałem Plichtą miały wpływ na skuteczność działań organów państwa.

 

 „Dlatego jutro Solidarna Polska przedstawi projekt wniosku o komisję śledczą, ale dziś kierujemy do prokuratora generalnego wniosek, aby bronił honoru swojego urzędu, aby bronił honoru polskiej prokuratury i poprowadził rzetelnej śledztwo. Śledztwo, które będzie miało na celu wyjaśnić, jak to się mogło stać, że w XXI wieku polskie państwo byłoby tak bezradne wobec firmy, która naigrywała się z tego państwa, która niestety żerowała na krzywdzie dziesiątków tysięcy ludzi. Jak to się mogło stać? Na to pytanie powinno w sposób profesjonalny i rzetelny odpowiedzieć śledztwo. Winni tego procederu powinni być pociągnięci do odpowiedzialności” ” – powiedział Zbigniew Ziobro.

 

Powołania Komisji śledczej w sprawie Amber Gold domaga się także PiS. Sprawą Amber Gold zajmuję się obecnie  prokuratura Okręgowa w Gdańsku. W ubiegłym tygodniu Funkcjonariusze ABW  przeszukali, na zlecenie prokuratury, 14 miejsc związanych z działalnością Amber Gold oraz OLT Express. Teraz prokuratorzy sprawdzają  m.in. czy złoto znalezione podczas przeszukania było przechowywane na potrzeby jej klientów – mówi prok. Wojciech Szelągowski.

 

 

 „W ostatnich dniach postępowanie zostało wzbogacone o szereg nowych dowodów, które przede wszystkim opierają się na dokumentacji finansowo – księgowej spółki Amber Gold. Są to dowody uzyskane w toku przeszukań, które były prowadzone w zeszłym tygodniu. Przeszukania te dotyczyły mieszkań prywatnych, siedziby spółki Amber Gold oraz podmiotów powiązanych z tą spółką. Obecnie prokuratorzy muszą te dokumenty zweryfikować tak aby możliwym było odpowiednie ukierunkowanie prowadzonego śledztwa i pełne wykorzystanie tych dowodów, które udało się zgromadzić – powiedział prof. Wojciech Szelągowski

 

Wypowiedź prof. Wojciecha Szelągowskiego:

Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj