W Brukseli odbył się szczyt dot. bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo to jeden z kluczowych tematów unijnego szczytu w Brukseli. Na szczycie omawiana była także sytuacja na Ukrainie.
Przyspieszenie rozwoju europejskiego przemysłu obronnego – to główne cele unijnego szczytu.
– To są decydujące dni dla Europy – mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Kluczowa dyskusja dotyczyła kontrowersyjnej, przegłosowanej przez parlament tzw. białej księgi o przyszłości europejskiej obronności. Kontrowersyjnej, bo po jej przyjęciu to Unia przejmie kontrolę nad zbrojeniem państw członkowskich, to Bruksela będzie decydowała kto, od kogo i ile sprzętu będzie mógł kupić. „Biała księga” to także powołanie Europejskiej Unii Obronnej niezależnej od NATO.
– Interesem państwa polskiego jest to, aby nie oddawać kompetencji w odniesieniu do bezpieczeństwa Unii Europejskiej – przekonywał w Brukseli obywatelski kandydat na prezydenta, Karol Nawrocki.
🇵🇱 Presja ma sens, więc dziękuję Europarlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości oraz konserwatywnej stronie PE za reakcję wobec rezolucji na temat rozwoju bezpieczeństwa. Ta rezolucja była szkodliwa dla państwa polskiego – oddawanie kompetencji bezpieczeństwa UE w momencie, gdy… pic.twitter.com/XdiBGEwdmI
— #Nawrocki2025 (@Nawrocki25) March 20, 2025
.@mblaszczak: Tworzenie czegoś na kształt Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli NATO-bis, ale bez Ameryki, stanowi śmiertelne zagrożenie dla Polskihttps://t.co/U7lcpdfBOo
— Radio Maryja (@RadioMaryja) March 20, 2025
.@KownackiBartosz: Donaldowi Tuskowi i jego kolegom chodzi o to, żeby polski żołnierz, pod brukselskim dowództwem, bronił Berlinahttps://t.co/Mp17HwrHeb
— Radio Maryja (@RadioMaryja) March 20, 2025
Opozycja cały czas ostrzega przed planem NATO-bis. Zagrożeń nie dostrzega jednak premier Donald Tusk
– Dzisiaj mamy historyczną szansę, żeby bezpieczeństwo Polski stało się zadaniem dla całej Europy – wskazał Donald Tusk.
Na szczycie omawiana była także sytuacja na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski, który połączył się zdalnie z uczestnikami spotkania, relacjonował swoją telefoniczną rozmowę z prezydentem USA, Donaldem Trumpem. W jej trakcie amerykański przywódca relacjonował swoją rozmowę z Władimirem Putinem.
– Od samego początku Ukraina opowiadała się za tym, o czym teraz dyskutujemy – zakończeniem ataków na energię i infrastrukturę, zawieszeniem broni na morzu. I nadal wspieramy te wysiłki. Nasze zespoły będą również pracować nad osiągnięciem bezwarunkowego, pełnego zawieszenia broni na lądzie. Prosimy o wsparcie tego procesu – mówił Wołodymyr Zełenski.
Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie kolejny miliard euro w ramach pożyczki G7. Kijów ma także otrzymać w ramach szybkiej pomocy 2 mln sztuk amunicji artyleryjskiej za 5 mld euro. Z pomocy dla Ukrainy nie wycofują się także USA. Taka deklaracja padła po rozmowie Trumpa z Zełenskim. Kluczowe jest teraz zawieszenie broni.
– Każde zawieszenie broni jest mile widziane, ponieważ ratuje życie, ale konieczne jest, aby zawieszenie broni utorowało drogę do sprawiedliwego pokoju na Ukrainie – mówił Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.
Antonio Guterres podkreślał, że sprawiedliwy pokój to taki, który szanuje integralność terytorialną Ukrainy. Rozmowy na temat zawieszenia broni będą kontynuowane. Doradca ds. bezpieczeństwa USA, Mike Waltz, już kontaktował się z Rosją.
„Nasze zespoły techniczne spotkają się w najbliższych dniach w Rijadzie, aby skupić się na wdrażaniu i rozszerzaniu częściowego zawieszenia broni” – wskazał Mike Waltz, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa.
O pokój nie będzie jednak łatwo. W środę Rosja przeprowadziła zmasowany atak dronowy. Jego celem była infrastruktura. W mieście Kropywnycki w centralnej Ukrainie uszkodzone zostały budynki mieszkalne, cerkiew prawosławna i szkoła. Rosja zaatakowała też infrastrukturę energetyczną. Wszystko to dzieje się po deklaracji Władimira Putina o gotowości do powstrzymania ataków. Amerykanie są chętni, by przejąć kontrolę nad ukraińskimi elektrowniami. Argumentują, że w ten sposób zapewnią bezpieczeństwo całej infrastrukturze energetycznej.
TV Trwam News