fot. X/@prezydentpl

Rekomendacje ws. polskiego bezpieczeństwa

Polska powinna mieć jasno zdefiniowane zwycięstwo nad ewentualnym agresorem, na przykład Rosją – to jedna z kluczowych rekomendacji, jakie Andrzejowi Dudzie przedstawiły prezydenckie  Rady: ds. Bezpieczeństwa i Obronności oraz Strategicznych Projektów Rozwojowych. 

Rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego, właściwy wybór zewnętrznych dostawców nowoczesnej broni, zapewnienie na terenie Polski serwisu tego sprzętu – to rekomendacje, jakie eksperci ds. obronności i rozwoju przedstawili prezydentowi.

– Musimy się skupić na inwestycjach. Warto przy tak dużych wydatkach zbrojeniowych pomyśleć, aby znalazły się środki na rozbudowę tego przemysłu– wskazał Sebastian Chwałek , były prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jednak, aby można było realizować zakupy dla armii na odpowiednim poziomie, konieczne jest pozbycie się prawnych ograniczeń, w tym limitów zadłużenia państwa – podkreślił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności.

– Uwolnienie niemieckiego budżetu z ograniczeń konstytucyjnych w zakresie zadłużenia może być wzorem do postępowania. Ujmę to tak: na cóż nieistniejącemu państwu zrównoważony budżet? – zaznaczył Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Ważne jest, aby Polska miała jasno sprecyzowane, czym będzie zwycięstwo nad agresorem. Celem podjęcia walki jest złamanie zdolności do agresji, a nie na przykład zdobycie Moskwy. Polska powinna użyć odpowiednich środków do pokonania wroga. To musi być suwerenna decyzja polskich władz – zauważył prof. Żurawski vel Grajewski.

– Użycie tych środków nie może być ograniczane politycznie z zewnątrz. Trzeba minimalizować ryzyko takiego ograniczenia, bo oczywiście inne państwa mogą mieć inne wyobrażenia na temat tego, co powinno być ostatecznym celem tego typu zmagań – mówił Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Wojna na Ukrainie pokazała, że Kijów na organiczny wpływ na to, co będzie jego zwycięstwem nad Rosją. To właśnie państwa zewnętrze decydują o tym, że Ukraina nie odzyska utraconych terenów.

TV Trwam News

drukuj