„Nasz Dziennik”: Amerykańska Polonia walczy o głos

Władze Kongresu Polonii Amerykańskiej blokują inicjatywy wyrażające poparcie dla rządu Beaty Szydło – alarmuje „Nasz Dziennik”. Dzieje się tak pomimo, że duża część Polonii chce angażować się na obczyźnie w walkę o polskie sprawy. Chodzi m.in. o kwestię stałej obecności wojsk NATO w Polsce.

W ostatnim czasie prezes KPA Franciszek Spula podjął działania, m.in. ws. unijnej kontroli w Polsce i listu amerykańskich senatorów do premier Beaty Szydło. Pomimo tego, wiele jego decyzji budzi wątpliwości środowisk polonijnych.

Tym samym w Kongresie Polonii, podmiocie, który reprezentuje Polaków na amerykańskim forum politycznym, zaczęła tworzyć się wewnętrzna opozycja.

Poseł Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą zwraca uwagę, że od kilku lat Polonię Amerykańską dotyka kryzys instytucjonalny.

W najważniejszych organizacjach polonijnych pojawiło się sporo konfliktów. Warto podkreślić, i szczególnie z tego powodu jest to bardzo przykre, że jednak przytłaczająca część amerykańskiej Polonii jest patriotyczna i bardzo zainteresowana sprawami polskimi. Jeżeli chodzi o wypowiedzi przedstawicieli poszczególnych organizacji polonijnych, to rzeczywiście pojawiły się takie, które mogłyby sugerować, że te polonijne środowiska nie są zainteresowanie wspieraniem obecnego rządu, budowaniem dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej. Natomiast wydaje mi się, że są to jednak marginalne wystąpienia, ponieważ amerykańska Polonia jest mocno zaangażowana – podkreśla Michał Dworczyk.

Poseł zaznaczył również, że amerykańska Polonia to olbrzymi potencjał oraz zobowiązanie dla Polski.

Tymczasem w najbliższym czasie przewidziana jest wizyta w Waszyngtonie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. 31 marca do Stanów Zjednoczonych udaje się także prezydent Polski Andrzej Duda.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl