fot. pixabay.com

Wsparcie w opiece nad dziećmi do lat 3  

Rodzicielski kapitał opiekuńczy to nowy instrument, który ma pomóc w opiece nad dziećmi do lat 3. Zapowiedź jego wprowadzenia padła podczas prezentacji Polskiego Ładu.  Nowe świadczenie ma wynosić 12 tys. zł.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Barbara Socha, wskazała, że pula tych środków będzie oferowana rodzicom, aby mogli realnie wybrać najlepszą formę opieki nad swoimi dziećmi.

– Mogą to być żłobki, ale także inne formy opieki jak opieka własna rodziców, opieka ze strony babci i dziadka, opieka zatrudnionej opiekunki. Ten kapitał przysługuje rodzicom dzieci między 13 a 36 miesiącem, czyli po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Mamy, które chcą zostać w domu ze swoimi dziećmi, mogą skorzystać z tego kapitału. Mogą też wrócić do pracy i wesprzeć inne formy opieki nad swoimi dziećmi. Ten kapitał ma być wykorzystywany w sposób elastyczny. To do rodziców należy decyzja, jak szybko i w jakich transzach chcą go wykorzystać – powiedziała Barbara Socha.

Rodzice będą mogli zdecydować, czy będą chcieli pobierać świadczenie przez rok po 1000 zł miesięcznie, czy przez dwa lata po 500 zł.

Rząd planuje wprowadzenie tego rozwiązania w kolejnym roku. Pieniądze mają być wypłacane podobnie jak z programu 500 plus.

RIRM

drukuj