PK: Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 r.

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 r., zespół prokuratorów nadal czeka na opinie biegłych dotyczące wyników ekshumacji, które dotąd przeprowadzono – poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Prokuratura nie chce ujawniać żadnych informacji dotyczących terminów kolejnych ekshumacji. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w styczniu i lutym kolejne ekshumacje nie były przeprowadzane. W sumie od połowy listopada 2016 r. do końca grudnia – co potwierdzała prokuratura – ekshumowano 11 ofiar katastrofy smoleńskiej.

„Zgodnie z przyjętymi przez prokuraturę zasadami o zaplanowanych kolejnych ekshumacjach powiadamiane są sukcesywnie rodziny ofiar. Z uwagi na charakter czynności i szacunek do uczuć rodzin ofiar, prokuratura nie będzie informowała o planowanych terminach ekshumacji” – poinformowała prokurator Bialik. Zaznaczyła jednak, że „czynności ekshumacyjne nie zostaną zakończone w 2017 roku”.

Prokurator dodała, że PK czeka na opinie zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej, dotyczące wyników przeprowadzonych ekshumacji.

„Po ich otrzymaniu będą one przedmiotem analizy przez prokuratorów z zespołu śledczego” – powiedziała rzecznik.

O planach ekshumowania ofiar katastrofy smoleńskiej PK poinformowała w czerwcu ubiegłego roku. Ekshumacje rozpoczęto w połowie listopada – ekshumowano wówczas Lecha i Marię Kaczyńskich. Następnie – Stefana Melaka, Tomasza Mertę, Aleksandra Szczygłę, Edwarda Duchnowskiego, Janinę Natusiewicz-Mirer, Ewę Bąkowską, Dariusza Michałowskiego, Mariusza Handzlika i Piotra Nurowskiego – w sumie 11 osób.

W trakcie ekshumacji, które zostały wykonane w 2016 r. potwierdzono jedną zamianę ciał – podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i byłego prezesa PKOI Piotra Nurowskiego. Oznacza to, że poza ciałami osób już wcześniej ekshumowanych (w latach 2011-2012) i tymi, które zostały skremowane, ekshumowane mają zostać jeszcze 72 ofiary katastrofy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl