Erdogan: Stan wyjątkowy potrwa do czasu, aż w Turcji zapanuje spokój

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w czwartek, że stan wyjątkowy wprowadzony w kraju 20 lipca, po próbie zamachu stanu, „potrwa do czasu, aż w kraju zapanuje całkowity spokój” – poinformował dziennik „Hurriyet”.

Oni (Zachód) twierdzą, że jest za dużo dekretów, za dużo zwolnień (…). Dlaczego tak ich to interesuje? Zwróćcie się z tym pytaniem do Francji. Oni też przedłużyli po atakach terrorystycznych stan nadzwyczajny” – powiedział Erdogan po powrocie z Pakistanu.

Prezydent Turcji wypowiedział się co do ewentualności rządzenia państwem dekretami, na co pozwala stan wyjątkowy. W tym czasie dziesiątki tysięcy urzędników i innych pracowników sektora publicznego zostało zwolnionych pod zarzutem, że byli w szeregach zamachowców.

Rząd zatwierdził dekret o stanie wyjątkowym, aby przeprowadzić czystkę w aparacie państwowym i usunąć z niego osoby, które zostały uznane przez władze za zwolenników przebywającego na emigracji w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego Erdogan oskarża o zorganizowanie puczu w Turcji.

Od tego czasu zwolniono z pracy lub zawieszono w obowiązkach 120 tys. osób, aresztowano ponad 50 tys., a 30 tys. przebywa w więzieniach w oczekiwaniu na procesy.

Stan wyjątkowy, który początkowo miał trwać trzy miesiące, był już dwukrotnie przedłużany, po raz ostatni w styczniu, a Erdogan kilkakroć wspominał, że może potrwać do lipca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl