Premier Kopacz zapowiada budowę nowych dróg

Rząd chce wydać 107 mld zł na Program Budowy Dróg Krajowych na lata 201423. Premier Ewa Kopacz wczoraj w Opolu zapowiedziała, że powstanie 3 tys. 900 km autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Budowę 57 obwodnic w ramach tego programu zapowiedziała z kolei minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Według niej, wszystkie te inwestycje mają zapewnione finansowanie.

Projekt przewiduje budowę drogi S11, która będzie łączyła z A1 miejscowość Kępno. Droga S7 ma połączyć północ z południem, czyli Gdańsk z Krakowem. Szczecin z Trójmiastem ma się złączyć w ramach drogi S6, a Warszawa z Lublinem i Rzeszowem w ramach dróg zarówno S17, jak i S19 – wyliczyła premier.

To, co przedstawiła premier, to zbiór życzeń, które już dawno miały zostać spełnione – mówi poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury.

– Przypomnę, że droga ekspresowa S3 ze Szczecina do południowej granicy państwa miała być zbudowana w 2013 rok. Droga ekspresowa S5 w 2012 roku, droga ekspresowa S7 – między Trójmiastem, przez Warszawę, Radom, Kielce, Kraków – miała być ukończona w 2011 roku. Droga ekspresowa S19, tak ważna dla ściany wschodniej, miała być ukończona w 2013 roku. Nie rozpoczęto w ogóle jej budowy. S17 – droga łącząca Warszawę z Lublinem to 2013 rok. Wobec tego, czy obietnicami można zbudować dzisiaj polskie drogi. Pani premier powinna pokazać uchwałę Rady Ministrów. Dzisiaj tego dokumentu rządowego nie ma – podkreśla poseł Andrzej Adamczyk.

Na utrzymanie dróg trafi 46,8 mld zł. Natomiast na modernizację odcinków dróg, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu przeznaczono prawie 5 mld zł.

Według rządu główny cel programu to dokończenie sieci dróg w Polsce i skomunikowanie głównych miast, by czas przejazdu między nimi skrócił się o min. 15 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl