Oddziały NFZ dostaną więcej pieniędzy na leczenie

Miliard sześćset milionów złotych – o tyle więcej w przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia chce przeznaczyć na leczenie pacjentów w regionach. Jeden z dzienników dotarł do projektu planu finansowego funduszu. 

Według  ekspertów nie oznacza to zdecydowanej poprawy w dostępie do świadczeń. Po raz pierwszy od dwóch lat oddziały NFZ mają otrzymać dodatkowe środki na leczenie.          NFZ liczy na większe przychody z tytułu lepszej ściągalności indywidualnych składek. W przyszłym roku mają one przynieść 69 mld 400 mln zł – o ponad 3 mld zł więcej niż w obecnym. Nieco więcej pieniędzy ma trafić do lekarzy rodzinnych, a także na leczenie szpitalne.

Poseł Czesław Hoc, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że wzrost o jeden miliard to za mało. Poseł zawraca uwagę, że w pakiecie onkologicznym i kolejkowym potrzebne są duże nakłady finansowe.

– Zapowiadana tzw. realokacja i alokacja środków, a więc przeniesienie środków z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i z lecznictwa szpitalnego na pakiet onkologiczny i pakiet kolejkowy, to teraz nic dziwnego, że pieniądze muszą przejść na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i leczniczo-szpitalną. Czyli to, co się zabiera, daje się z powrotem. Cały czas jest to samo, a to jest o wiele za mało – tłumaczy poseł.

Poseł przypomniał ponadto o dyrektywie transgranicznej, która wymusi dodatkowe opłaty. Poza tym powstają także pewne zaległości w lecznictwie szpitalnym, m.in. nie są na bieżąco płacone nadwykonania.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl