Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

ZUS wypłacił ponad 110 mln zł w ramach dodatku solidarnościowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił ponad 110 mln zł w ramach dodatku solidarnościowego dla prawie 90 tys. wnioskodawców – poinformowała prezes Zakładu, prof. Gertruda Uścińska. Dotychczas złożono 92 tys. wniosków o to świadczenie. Beneficjentami mogą być osoby, z którymi pracodawca po 15 marca 2020 r. z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1 400 zł miesięcznie. Wypłacany jest między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS oceniła, że realizacja tego świadczenia przebiega znakomicie.

– Mamy tutaj wykonanie na najwyższym poziomie zarządczym, dlatego że wprowadziliśmy wszystkie unowocześnione rozwiązania, jak składanie tego wniosku online przez profil na Platformie Usług Elektronicznych. Mamy 92 tys. złożonych wniosków, a wypłaciliśmy prawie 90 tys.  świadczeń na kwotę ponad 110 tys. mln złotych. De facto przez to, że dane są wszystkie online wniosek jest składany dzisiaj i tak też już się dzieje, że na koniec dnia czy następnego dnia jest wypłacone świadczenie  – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

RIRM

drukuj