fot. flickr.com

8 mld dla polskich inwestycji z programu „Łącząc Europę”

8 miliardów złotych – tyle wyniesie wsparcie dla 16 polskich inwestycji transportowych. Przyznanie funduszy pochodzących z unijnego programu Łącząc Europę potwierdziło Ministerstwo Rozwoju.

Dofinansowane inwestycje będą lub są już realizowane przez 5 podmiotów, w tym PKP PLK oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Największe wsparcie przypadnie w udziale właśnie PKP. Spółka ta jest największym beneficjentem środków z programu Łącząc Europę nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.

Z przyznanych funduszy PKP ma m.in. zmodernizować trasę Zabrze-Katowice-Kraków. Wiceminister Rozwoju Witold Słowik podkreśla, że to duży sukces naszego kraju.

– Polska bardzo dobrze sobie radzi w zakresie pozyskania środków z programu Łącząc Europę. Już w chwili obecnej, w ramach koperty narodowej zostało rozdysponowane 93 proc. środków. W ramach tych 16 projektów najwięcej to projekty kolejowe, ale również jest kilka projektów w zakresie łączenia polskich portów infrastrukturą drogową kraju – powiedział wiceminister.

W ramach przyznanego Polsce wsparcia, ma także dojść do rozbudowy nabrzeży oraz poprawy warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku.

Kolejną inwestycją współfinansowaną ze środków unijnych ma być poprawa dostępu pociągów do portów morskich w Szczecinie i w Świnoujściu.

RIRM

drukuj