Niska płaca Polaków przyczyną słabych notowań naszego kraju

Polska zajęła 46. miejsce w światowym rankingu innowacyjności 2015 r. W porównaniu z rokiem ubiegłym spadliśmy o jedno miejsce.

Przed nami znalazło się 26 państw UE. Słabiej wypadła tylko Rumunia. Ranking otwierają Szwajcaria, Wielka Brytania, Szwecja i Holandia. Pierwszym nieeuropejskim krajem są Stany Zjednoczone. Uplasowały się one na piątym miejscu.

W rankingu zestawiono także kraje pod względem efektywności innowacji. Tu Polska zajęła dopiero 93. pozycję na 141 ujętych w zestawieniu.

Prof. Piotr Gliński, socjolog, podkreśla, że przyczyną niskich notowań naszego kraju w głównej mierze jest niska płaca Polaków.

Polski wzrost gospodarczy, polska konkurencyjność opiera się na niskich płacach. Dobrobyt w Polsce jest dla milionów ludzi nieosiągalny, ponieważ konkurujemy na świecie gospodarczym głównie poprzez niskie płace. Pomimo iż Polacy mają wysokie wykształcenie i bardzo dobrze pracują – są nisko opłacani. Powinniśmy konkurować innowacyjnością. Niestety, władze w ciągu ostatnich lat nie potrafiły stworzyć warunków do uwydatnienia polskiej innowacyjności i zmarnowały fundusze europejskie – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Raport dotyczący innowacyjności jest opracowywany cyklicznie. Obejmuje 141 gospodarek. Ranking sporządzono po raz ósmy.

RIRM

drukuj