Nagrody dla urzędników przed wyborami

Urzędnicy jeszcze przed wyborami otrzymają nagrody. Będą one wyższe i wypłacane szybciej niż w poprzednich latach – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Przyznawanie bonusów w IV kwartale roku nie jest w administracji niczym nowym. Jednak w poprzednich latach były one wypłacane w listopadzie.

Z informacji medialnych wynika, że w tym roku wojewodowie i ministrowie zabiegali o to, aby dyrektorzy generalni przyspieszyli swoje decyzje w tym zakresie.

W efekcie urzędnicy mieli otrzymać nagrody najpóźniej w tym tygodniu lub przynajmniej otrzymać informację o ich wysokości.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Maciej Małecki z sejmowej Komisji Skarbu Państwa ocenia, że rząd dodatkowo mobilizuje w ten sposób swój twardy elektorat.

Nie jest tajemnicą, że – w wielu przypadkach – o zatrudnieniu w urzędach decydowały legitymacje i rodzinne powiązania. Zamiast wykształconych i kompetentnych ludzi, ciepłe posady dostawali działacze PO, PSL-u i ich dzieci. To odbija się na rozwoju Polski, na jakości życia nas wszystkich. Szkoda, że nagrody dla urzędników to chyba jedyna rzecz, którą ten rząd potrafi załatwiać przed terminem. Takiego pośpiechu nie było przy inwestycjach, które miały rozwijać Polskę i ułatwiać życie Polakom. Przypomnę o opóźnieniach w budowie gazoportu, autostrad oraz opóźnienia w budowie kolei – zauważa Maciej Małecki.

Zdaniem ekspertów system przyznawania nagród powinien być bardziej przejrzysty i transparenty. Nie powinien być powiązany z wyborami.

RIRM

drukuj