fot. PAP/Marcin Bielecki

We wtorek mija termin na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce

To dogodne rozwiązanie dla osób przebywających przez dłuższy czas poza miejscem stałego zamieszkania. Głosowanie to obywatelski obowiązek. Frekwencja w ostatnich wyborach do europarlamentu wyniosła ok. 24 proc. To jeden z najniższych wyników w Europie. Według prognoz w tym roku wyniesie ok. 38 proc.

Do głosowania uprawnione są osoby pełnoletnie. Komisarz wyborczy w Lublinie mec. Marcin Chałupka przypomina, że głos możemy oddać także poza miejscem zamieszkania a przy uzyskaniu zaświadczenia w dowolnej komisji wyborczej.

– Do 21 maja wyborca może złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców w tym obwodzie, w którym wie, że będzie przebywał. Natomiast jeszcze w piątek przed wyborami może uzyskać zaświadczenie z urzędu gminy o prawie do głosowania i wtedy z takim zaświadczeniem może oddać głos w dowolnym, wybranym przez siebie stałym obwodzie głosowania, ale wtedy nie będzie już mógł skorzystać z tego prawa w swoim macierzystym obwodzie – powiedział mec. Marcin Chałupka.

Natomiast Polacy, którzy przebywają za granicą mają czas do czwartku na zgłoszenie zamiaru głosowania odpowiedniemu konsulowi. Wówczas zostaną oni dopisani do spisu wyborców.

Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę. Wybory odbędą się w niedzielę. Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00.

Najprawdopodobniej wyniki poznamy kolejnego dnia.

RIRM

drukuj