fot. PAP/Adam Warżawa

Prof. Z. Krysiak o wyborach parlamentarnych: Wysoka frekwencja wyborcza była zdecydowanie wynikiem optymizmu, poczucia pewnej siły, nadziei na lepszą perspektywę

Wysoka frekwencja wyborcza była zdecydowanie wynikiem optymizmu. Jeśli pytamy się, czym jest ten optymizm i z czego wynika, to zdecydowanie częścią wspólną, jaka może go powodować, jest kondycja polskiej gospodarki. Jak patrzymy na frekwencję wcześniejszych wyborów, to czynnik optymizmu, poczucia pewnej siły, nadziei na lepszą perspektywę, zawsze się manifestował. Wydaje się, iż w ramach formułowania rządu wszystkie ugrupowania powinny potraktować to jako kluczowy głos Polaków, że wspólną sprawą jest dobry i mocny rozwój gospodarki – powiedział prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W minioną niedzielę Polacy tłumnie ruszyli do urn wyborczych. Już jest pewne, że Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało większości niezbędnej do utworzenia samodzielnego rządu. Oznacza to rząd mniejszościowy lub koalicję, albo powrót do władzy Donalda Tuska.

– Sytuacja może być niestabilna. Wszystko zależy od tego, jak ukształtują się koalicje rządzące. Jest jakieś prawdopodobieństwo, że Prawo i Sprawiedliwość dogada się z Polskim Stronnictwem Ludowym. To byłoby najlepsze, dlatego iż kontynuacja rządów jest kluczowa (…), z uwagi na wszystkie inwestycje chociażby w transformację energetyczną (…). Jeśli to zostanie w jakiś sposób zredukowane czy zmienione, to wpłynie to na kondycję całej gospodarki – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

Tegoroczne wybory parlamentarne charakteryzowała rekordowa frekwencja.

– Wysoka frekwencja wyborcza była zdecydowanie wynikiem optymizmu. Jeśli pytamy się, czym jest ten optymizm i z czego wynika, to zdecydowanie częścią wspólną, jaka może go powodować, jest kondycja polskiej gospodarki. Jak patrzymy na frekwencję wcześniejszych wyborów, to czynnik optymizmu, poczucia pewnej siły, nadziei na lepszą perspektywę, zawsze się manifestował. Wydaje się, iż w ramach formułowania rządu wszystkie ugrupowania powinny potraktować to jako kluczowy głos Polaków, że wspólną sprawą jest dobry i mocny rozwój gospodarki. Siła gospodarcza powoduje, iż mamy dobrą pozycję w Europie i na świecie – zaakcentował prezes Instytutu Myśli Schumana.

W przestrzeni medialnej coraz częściej pojawiają się pytania o przyszłość programów socjalnych.

– Może być poważne ryzyko usunięcia niskiego podatku dla pewnej grupy przedsiębiorców, którzy teraz płacą 9-procentowy podatek. Próba szukania środków na inwestycje będzie musiała być związana ze zwiększeniem opodatkowania. Za czasów premiera Morawieckiego – poprzez różne instrumenty podatkowe, które nazywamy społecznymi – został dostosowany cały układ przychodowo-wydatkowy z budżetu. Teraz może być poważne ryzyko, że nowy rząd będzie działał w kierunku zmniejszania tendencji wzrostu płacy minimalnej – powiedział gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem profesora Zbigniewa Krysiaka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj