PKW podała procentowe wyniki wyborów

Pięć ugrupowań będzie miało swoich przedstawicieli w Sejmie – wynika z oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych ogłoszonych przez PKW. Największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało 37,58 proc. Polaków.

5 mln 711 tys. 687 – tylu obywateli oddało swój głos na zwycięską partię Jarosława Kaczyńskiego. Jak poinformowała PKW, drugi wynik uzyskała Platforma Obywatelska (24,09 proc.), trzeci – Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15 (8,81 proc.), czwarty – Nowoczesna Ryszarda Petru (7,60 proc.), a piąty Polskie Stronnictwo Ludowe (5,13 proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyły Zjednoczona Lewica (7,55 proc.), KORWiN (4,76 proc.) i Partia Razem (3,62 proc.). Po raz pierwszy od ’89 roku w Sejmie nie zasiądą przedstawiciele Lewicy.

Oficjalne procentowe wyniki wyborów do Sejmu ogłoszono z dużym opóźnieniem. Jak poinformował Wojciech Hermeliński, PKW czekała na wpłynięcie protokołu z głosowania w Londynie.

Problem był w zasadzie drobny. Były to jakieś kwestie techniczne, natomiast zgodnie z przepisami Kodeksu Wyborczego, na protokoły z komisji zagranicznych bądź z komisji na polskich statkach morskich, komisja okręgowa – jeżeli nie przychodzą na czas – musi czekać 24 godziny od momentu zakończenia głosowania według czasu miejscowego. Godz. 21.00 w Londynie to godz. 22.00 u nas – mówił przewodniczący PKW.

Usprawiedliwiając komisję w Londynie, PKW zwróciło uwagę na wielkość obwodu oraz dużą liczbę głosów oddanych korespondencyjnie.

Jak poinformowano, jutro po południu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi ostateczne wyniki – uwzględniając podział mandatów w Sejmie. Również we wtorek zaprezentowane zostaną wyniki wyborów do Senatu. Wiadomo już, że większość w Wyższej Izbie Parlamentu będzie miało Prawo i Sprawiedliwość.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj