Nowy projekt PiS-u ma zahamować wyprzedaż polskiej ziemi

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma on zapobiec procederowi wyprzedaży polskiej ziemi zagranicznym podmiotom.

Nowelizacja zawiera definicję rolnika indywidualnego. Tylko on będzie miał prawo do nabycia ziemi. W kwestii dochodów propozycja PiS-u wyklucza sytuację, w której osoby mające np. 1 ha ziemi będą mogły wygrać przetargi na kilkaset ha. Oprócz tego każdy kupujący ziemię ma mieć obowiązek jej uprawy przez co najmniej dziesięć lat.

Kazimierz Drzazga, przewodniczący sejmiku województwa zachodniopomorskiego, w audycji Aktualności Dnia w Radiu Maryja zwrócił uwagę, że taki proceder wyprzedaży polskiej ziemi jest ewenementem na skalę europejską.

– Jest to rzecz zadziwiająca, ponieważ wyprzedaży rodzimej ziemi na taką skalę nie ma w żadnym z państw europejskich, zarówno u państw dawnego bloku wschodniego, jak i tzw. państw zachodnich. Takie rzeczy działy się tylko w Polsce. Jest to wręcz niezrozumiałe, jak przez tyle lat rząd polski mógł taki stan rzeczy tolerować. To nie dotyczy tylko i wyłącznie sprzedaży polskiej ziemi, ale i przedsiębiorstw komunalnych i wszystkiego co ma jakąkolwiek wartość – podkreśla Kazimierz Drzazga.     

Wyprzedaż polskiej ziemi wywołała społeczny sprzeciw i protesty rolników. Najczęściej do tego procederu dochodziło w województwie zachodniopomorskim. W związku z tym były organizowane liczne inicjatywy i protesty. Rolnicy m. in. rozbili „zielone miasteczko” pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także – https://www.radiomaryja.pl/informacje/2-miesieczny-areszt-dla-broniacych-polskiej-ziemi-rolnikow/

Polecamy – Aktualności Dnia z udziałem Kazimierza Drzazgi 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl